Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Моят блог в Blog.bg
Автор: kolevdobri Категория: Политика
Прочетен: 3217877 Постинги: 6920 Коментари: 4320
Постинги в блога от 22.12.2014 г.
Надали има по-изстрадал народ от руския. Може би камбоджанците или китайците. Там са ги трепели като мравки в мравуняк, настъпан от слон.


Само си помислете за руската история. В 10-ти век са ги опустошавали викингите. Даже и на руския престол са се качили по едно време. След това са воювали с нас, българите и византийците. В същото време са ги прегазили печенегите. Точно са надигнали глава, монголи и татари са ги направили васално зависими. След това са водили войни със шведи, поляци, литовци, тевтонци, че и с датчани... И пак са се изправяли и са ставали все повече и повече и са завладявали все по-обширни територии. По време на Кримската война, французи, англичани, италианци и турци се обединяват срещу Русия. Такава шарена коалиция никога друг път не е правена срещу Русия. Руснаците губят войната, и заради това, че Австро-Унгария също е заплашила Русия с война, тъй като руските войски в Румъния и Влашко са на границите с империята, а това дразнещо за Хабсбургите. И въпреки загубата, пак успяват да се изправят и 20 години след това да победят Турската империя в пряк сблъсък.
След толкова много вътрешни и външни конфликти, падат и пак се изправят. Губят от Япония през 1905г., губят битката с Германия по време на ПСВ. Падат и пак се изправят. Губят милиони и пак се изправят. Няма народ, който по време на ВСВ да е загубил повече хора. Преди войната Сталин се е "постарал" да избие милиони руснаци, украинци и какви ли още не други народности от бившата СССР. Даже историците спорят, дали Хитлер е избил повече руснаци от Сталин, който е подложил народът си на терор. И пак падат и стават.

Преди години бях там и гледах какво ядат и какво какво пият. Какво пият всички знаем - пият водка.  И след това квас, за изтрезняване. Бахти и отвратта е това питие. Ама онези го пият.
В годините на Горбачов имаше огромни опашки. Щастливците получаваха ПРАВОТО да си купят пирожка, след 2 часа чакане на опашка. Бах ти и живота наистина. Отказах се от пирожките и минах на шоколад и на скъпи ресторанти, в които не пускаха руснаци.

Преди 30 години, основното им ядене беше картофът или парчето черен хляб. Черен като мангал. Млякото допълваше в някаква степен менюто. Как за бога с картофи се става толкова як? А народът им наистина е як. Преди седмица гледах едно тичане по баирите на Самоков. Някакво първенство за крос през планината. Беше един студ и кал. Трима руснаци обраха първите три места. Като коне бягаха тези. Имаха кал и в ушите, като финишираха. Генът им е як.


Какво ли не са преживели. Малко народи са минали през такова тегло - да теглят от собствени и чужди господари. Падат и стават. Често падат и поразени от алкохол, но пак се изправят. Винаги съм се чудил, как този народ и тази държава могат да направят атомни бомби, водородни бомби, атомни подводници и ледоразбивачи, да строят централи и да изпратят хора в Космоса, а една кола да не могат да направят като хората. Опитват се хората, ама не се получава. Дори и тези коли, които ги сглобяват западните фирми в Русия дават много повече дефекти от заводите, разположени в други части на света.

Когато се поотърсиха малко от комунистическата диктатура, въпреки че не разрушиха мавзолея и комунистическото мислене остана в голяма степен да битува в главите на руснаците, немалка част от тях се втурна в същото това време и направо уплаши магазинерите във Виена, Мюнхен, Лондон, Ню-Йорк и къде ли не. Започна едно изкупуване на имоти от скъпи по-скъпи в същите тези и други градове по света. Изкупиха и половината наше крайбрежие. Още през 1995г. продавач в един магазин за електроника в Ню-Йорк ме заговори на руски, мислейки, че съм руснак. Няма по света /поне засега/ по-потребителски настроен купувач от средния и богатия руснак. Русия беше обладана от капиталистическа треска. Особено това се отнасяше за свръхбогатите руснаци, които станаха свръхбогати, заради близостта си до Путин. Нека да подчертаем, че въпреки корумпирания и пиян Елцин, по негово време не е имало и един милиардер. Сега Абрамович има по-голяма яхта от Стив Балмър, а Кенсингтън в Лондон стана толкова скъпо място именно заради неистово големите пари, които руски олигарси плащаха за добри имоти там. Вижте какво става по Адриатика. Черна гора е половината руска. Руснаци са основните купувачи на скъпи имоти на Лазурния бряг. Само бедните купуваха апартаменти в онези грозни и наблъскани една до друга сгради, изникнали на нашето Черноморие. Но и това е нещо, защото по оценките на специалисти по недвижимите имоти, руснаците са инвестирали по този начин в БГ повече от 17 милиарда лева. Да не говорим, че Варна и Бургас са скъпи градове именно заради руснаците. Че даже и проститутките там са по-скъпи от тези в София.

И ВМЕСТО ТОЗИ, МАКАР И КОМУНИЗИРАН И БЮРОКРАТИЗИРАН КАПИТАЛИЗЪМ ДА ПРОДЪЛЖАВА ДА ИЗСИПВА ТОЛКОВА МНОГО ПАРИ В ЕВРОПА, АМЕРИКАНЦИ И НЯКОИ ТЕХНИ САТЕЛИТИ В ЕВРОПА РЕШИХА ДА СЛОЖАТ КРАЙ НА ТОВА, КАТО СИ ИЗМИСЛИХА ДОСТА НЕЛОГИЧНИ ПРИЧИНИ.
Предизвикаха кризата в отношенията между Грузия и Русия, а след това спретнаха преврата в Киев. Не че Янукович беше стока. На всички е ясно, че той е корумпиран и не прави най-доброто за своя народ. Но по същата логика трябваше да спретнат преврат и срещу крадлата Тимошенко и измисления демократ Юшченко. Защо не го направиха.

Западните страни трябва да спрат да се бъркат в руските дела, защото именно заради такова бъркане светът беше заплашен от чумата, наречена комунизъм. Защото всички знаят, че Октомврийската революция си е чист преврат, финансиран както от Германия, така и от кръгове в САЩ, за да отслабят Русия.

Какво им стана на американците. Те имат 44 хиляди долара на глава от населението БВП, а руснаците едва 17 хиляди. Американците харчат за армията 10 пъти повече пари от руснаците. Имат технология, за която руснаците все още могат само да мечтаят. За какво им е да всяват раздори? От какво толкова се притесниха? От това, че руснаците вече не са 6 пъти по-бедни от американците, а са два пъти и половина?

Според мен истината е там, че САЩ започнаха да ревнуват Европа. А ревността както знаете е лошо нещо. Пречи на любовта, ама пречи и на бизнеса. И докато САЩ зависят от международната търговия само 20%, то Европа е значително по-отворена система от САЩ и надали винаги ще следва американците в техните политически цели, особено, ако това се отразява зле на икономиката. Всъщност, за последните 100 години от Европа тръгнаха 2 световни войни. Не сме ли си научили урока, че е по-добре да правим бизнес, отколкото война? И нека да не обвиняваме руснаците - Източна Украйна е населена с руснаци. Крим също. Как е станало преди години, това е друга тема. Фактите са такива. И вместо САЩ да се правят на разсърдени, че невинаги номерата им минават, нека да вземат да намалят военните си разходи, да покрият част от дълга си и да спрат комунизирането на страната си, че така ако я карат, не ги чака нищо добро.


Бил съм в САЩ преди години и ми направи впечатление, че хора с колеж и висше образование, не бяха чули нито за икономическите цикли на Леонтиев, нито за Джон Мейнард Кейнс, нито за Джоузеф Шумпетер. Просто са си такива. Не блестят с много теоретични познания. Обаче са много добре организирани в работата си. Учил съм се от тях.


Но от друга гледна точка, гледат на света както техните полицаи гледат на човека, когото задържат. Малко дървено и грубо. Много често, отношението на полицията провокира реакция на хората и това пък дава основание за задържане от страна на полицията. И недай си боже да проявиш някаква съпротива. Крещят ти "Спри да се съпротивляваш" и са готови да те застрелят, без да им мигне окото. Така се отнасят и към света. Те казват на света: "Спри да се съпротивляваш". Чакайте малко бе хора, това не са ви вашите уплашени граждани, които се заблуждават, че живеят в демократична страна. Е, малко по-демократична е от Русия, но това не я прави истински демократична. И така, който се съпротивлява, те се опитват със сила да наложат своето право - правото на по-силния. И когато някой им се изрепчи, на тях не им е хубаво. Те искат да могат да изстрелят ракета и да унищожат китайското посолство в Белград и след това да минат с едно "извинявай" и то казано достатъчно неискрено, знаейки, че китайците не могат да им отвърнат за стореното. Но така бизне не се прави. Така се губят позиции - и на пазара и в душите на хората, за които САЩ бяха символът на демократичния свят. Бяха.

Категория: Политика
Прочетен: 619 Коментари: 0 Гласове: 5
Последна промяна: 23.12.2014 15:26
Години наред, данъкоплатците харчат по половин милиард лева, за да имат право младите хора да учат образование над средното. ПОЛОВИН МИЛИАРД ЛЕВА ВСЯКА ГОДИНА!!!

Сумата обаче е значително по-голяма, ако в тези разходи се включат и РАЗХОДИТЕ ЗА РУШВЕТИ. В откровен разговор с бивши студенти чух следните приказки: "Какво искаш да завърша и за колко време?" Само осигури парите. Ако се включат и пропуснатите ползи за държавата от това, че не събира наеми за сгради и имущество, сумата ще бъде значително по-висока. И какво получаваме срещу това?

ДИПЛОМИ СРЕЩУ ПАРИ.


Много пъти съм писал за интереса и за пазарното стопанство.

Ако двете неща ги има в една икономика, тя е развита и държавата и населението са богати. Ако обаче някое от тези неща "страда" нито икономиката е добра, нито държавата и населението са богати. Богати са само тези, на които хаосът в държавата им е осигурил възможност да направят много пари.


Нека да видим кой какъв интерес има:
  1. Институтите били са собствена сметка. Какво му е "собственото" на сметката не знам, след като данъкоплатците финансират висшето образование с едни до скоро 500 000 000 лева? Това е държавната поръчка.
  2. Интересът на институците е да УСВОЯВАТ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ ОТ ТЕЗИ ПАРИ. Как става това? Като изпълниш квотата от своя капацитет на 100%. Колкото повече изпълниш тази квота, толкова повече приходи ще имаш в своя бюджет за заплати и за далавери. За жалост обаче, институтите "търсят" студенти, защото ако преди 30 години студентите търсеха институти, сега тенденцията е обратна. Няма млади хора и ВУЗ-овете правят какви ли не компромиси, че да попълнят бройката, която им осигурява субсидията, и пак няма 100% запълване на квотите;
  3. Интересът на висшите училища е да не "изтърват" нито един кандидат студент. Всеки изтърван кандидат студент е загуба на пари. Никой в случая не мисли за качество на образованието. Бълват дипломи за пари.
  4. Интересът на държавата е...кога ли държавата е мислила за интереса си. Да не би да става дума за нейните пари. Парите са наши - на данъкоплатците. Държавата е само посредникът, който ще открадне част от тях, а другите, другите кучета ги яли. ВУЗ-овете се възползват от това безвремие и от това, че държавата не си гледа интереса и правят пари. Да не говоря, че държавата не само издържа тези вече откровено казано "измислени" университети, но някак си и забравя да им поиска наем за ползваните сгради и имущество;
  5. И въпреки всичко, само си помислете, какъв "материал" излеза в крайна сметка - нискокачествено, купено образование. Или може би образованието е такова, защото държавата изсипва толкова много пари в него? Пълно безхаберие, какво друго да ви кажа. Помислете си, ако тези пари бяха ваши, дали така щяхте да ги изсипете, без да търсите нещо в замяна!;
  6. Дори и да се появи някаква "бяла ластовица" и някой ВУЗ реши да сложи точка на това продажно образование и започне да изисква повече от студентите, голяма е вероятността този ВУЗ да остане без държавно финансиране, защото студентите ще избягат, тъй като те се движат подобно на електричеството - намират къде има най-малко съпротивление и се втурват натам. Никой в тази система не може да се прави на или да бъде "бяла ластовица", защото самата система ще му види набързо сметката.

Какво може да се направи?

Много неща:
  1. Държавата трябва да спре да плаща образованието на студенти, особено за тези специалности, в които има излишък от студенти и те не могат след това да си намерят работа, като икономическите специалности, да спре да плаща образованието на тези студенти, които имат успех под мн. добър 4,50. Така ще се отсеят онези, които наистина са отишли там да учат заради "кетапа" или заради амбициите на своите родители, които те не споделят;
  2. Другите, които не могат да изкарат поне 4,50, нека да си плащат. Но и тук има проблем, защото много млади хора ще намерят пари - или от своите родители или роднини или по друг начин, за да се сдобият лесно с така желаната диплома, която да ги отличи от тълпата, но като цяло системата ще бъде запълнена с много "тор" или "отпадъчен материал" с големи претенции за кариерно развитие, а стопанството ни като цяло няма нужда от такива "специалисти". Трябва да направим така, че даже и с пари, да не може да се купи диплома. Дори и с много пари, както става сега;
  3. Тук обаче идва ролята на държавата, която на централно ниво, след консултации с различните институти, да определи тестова система, която трябва да бъде покрита от всички - и тези, които разчитат на държавна издръжка и тези, които разчитат да вземат диплома като платени студенти. Тази тестова система трябва да бъде предварително публикувана в нета и до нея да имат достъп всички. По време на изпита всеки студент сяда пред компютъра и решава задачи, избрани от програмата на случаен принцип. Накрая самият компютър преценява резултатите и оценява студента. Резултатите са видими от всички и няма да могат да бъдат манипулирани;
  4. Така ще имаме гаранции, че студентите "налягат над книгите", както казвахме преди години, а не висят в баровете и кафенетата. Какъв е сега имиджът на българските студенти - виждаме и чуваме за тях когато дойде празникът им - 8-ми декември. Тогава всички потеглят нанякъде с цел да се напият и изчукат с някого. Не че това е лошо, но би трябвало да ги запомним и с други успехи, освен с тези. Това го може всеки - като се започне от лумпена и се стигне до върха. Направихме системата така, че значимост да имат "разпускащите мероприятия" вместо ученето. Ама и журналистите са за трепане - разбираме за студентския живот едва тогава, когато студентите се напият и натръшкат по празниците. Да сти видели някакъв репортаж за студенските неволи в усвояването на материала? Не сте нали? И аз не съм видял. Но съм видял репортажи затова, къде щели да празнуват и колко пари били приготвили за празника.
  5. Също така е много важно, държавата, след като има единен критерий за оценка на качеството на образованието чрез системата за централизирани тестове за оценка на знанието, нека да бъде така добра да определи и различна степен на субсидиране на тези знания. Една субсидия да се получава за студент, който е получил в семестъра оценки от 5 и нагоре, а друга субсидия за оценки под 5.

Дотук всичко е ОК, стига системата за тестване да не покаже, че българските студенти са толкова тъпи, че не заслужава обществото да им плаща образованието. Защото ситуацията сега в българското висше образование ме кара да си мисля, че ако тези предложения се приложат на практика, нито ще има студенти, нито ще има университети. Освен ако държавата не снижи предварително както очакванията си, така и изискванията, наложени чрез централизираните търгове, за да може все пак някой да стане студент и да "избута" до края на следването. Жалка картина.
Категория: Политика
Прочетен: 262 Коментари: 0 Гласове: 3
А МОЖЕ БИ ДЪРЖАВАТА ЩЕ ПОХАРЧИ НАШИТЕ ПАРИ, ЗА ДА КУПИ ПО ЕДНА НОВА КОЛА НА СОЦИАЛНО СЛАБИТЕ, ЧЕ ДА ХОДЯТ С НЕЯ ДА СИ ПОЛУЧАВАТ ПОМОЩИТЕ, ОСОБЕНО ТЕЗИ, КОИТО ГИ ДАВАТ В НАТУРА - ФАСУЛ, ЛЕЩА, СУХО МЛЯКО, БРАШНО, ОЛИО, ОРИЗ....НЯМА ДА ГИ НОСЯТ НА РЪЦЕ Я!

Пак някаква мъгла и някаква далавера за управляващите се заформя. Някакви книжа щели да емитират, а замесените са Българската банка за развитие, министерството за финансите. Щяло да има държавна гаранция за Фонд за саниране на жилищата. Щял да се привлича ресурс от международни и други финансови институции.


ВИЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ НЕЩО? ЗАЩОТО АЗ НЕ РАЗБРАХ, КОЙ ЩЕ ПЛАТИ "ОБЯДА"? НАЛИ ЗНАЕМ, ЧЕ НЯМА БЕЗПЛАТЕН ОБЯД?

ГОВОРЯТ ЗА 1 МИЛИАРД ЛЕВА.

Като човек, който съм правил саниране и отвън и отвътре, всичко е пунта мара и лъжа и освен естетика, няма икономически смисъл. Ако една сграда не е проектирана както трябва и стените не са дебели колкото трябва, ама с тухли и въздушен джоб между тухлите, каквито ги има в северните страни /виждал съм подобни сгради преди много години в Коми/, никакви санирания не решават проблема.

Сгради, на които само стените са дебели по 70 см! Ето на това му викам изолация, а на другото му викам ИЗЛАГАЦИЯ. Правих такова саниране на малък апартамент. Отвън изолация, някакви мрежи слагаха, някаква вата, отгоре погрита с пластмаса - американски тип. Преди това сложих 3 см. корк изолация на всички външни стени. Пак мрежи и гипс, че да държи всичкото това нещо.  Е да ви кажа - НЕ ПОЧУВСТВАХ РАЗЛИКА В ТЕМПЕРАТУРАТА, КОЯТО ДА СИ ЗАСЛУЖАВАШЕ УСИЛИЕТО. ИМА НУЖДА ОТ 70 СМ. СТЕНА, А НЕ ОТ ТОВА ДА НАПРАВИМ АЛАНКАТ /НА ТУРСКИ СЛАБ, ФАЛШИВ/ ДУВАР И СЛЕД ТОВА ДА СИ ОТВАРЯМЕ ДОПЪЛНИТЕЛНО РАБОТА, КАТО ЛЕПИМ СТИРОПОР ИЛИ РАЗНИ ТАМ ИЗМИШЛЬОТИНИ.

Да не говоря, че наистина не се знае кой плаща сметката. Ако парите са ги намерили на пътя - нека да ги вземат, но както знаем, пари на пътя не се намират. Или ние, българските данъкоплатци ще я платим тази сметка или европейските или заедно. Но защо се прави всичко това, да се плащат с парите на данъкоплатците, разходи по саниране на частни жилища? КОЙ Е ПОИСКАЛ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ ДА СЕ ПРАВИ ТОЗИ РАЗХОД?

Разбирам каква е ролята на държавата - да направи някаква унификация на санирането, че сега е наистина грозна картина. Четвъртият етаж саниран, третият не, а осмият - също саниран. Различни конструкции, различни цветове - пълна цигания. Но затова е ролята на държавата да унифицира този процес в някой от законите, дали това е Законът за многоетажната собственост или някой друг закон, това са подробности. Но държавата не прави това. ТЯ СТРОИ, ЗАЩОТО ВЕРОЯТНО ТАМ ИМА ДАЛАВЕРА. ДАЛАВЕРА ИМА ВИНАГИ, КОГАТО СЕ ХАРЧАТ ПАРИТЕ НА ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ, А ОЩЕ ПОВЕЧЕ, КОГАТО НЕ СЕ ИСКА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ТЕЗИ ХАРЧОВЕ.

НАРУШАВА СЕ ОСНОВЕН ПРИНЦИП НА ПАЗАРНОТО СТОПАНСТВО - СРЕЩУ ВСЕКИ РАЗХОД ДА ИМА СПРАВЕДЛИВА СДЕЛКА. АКО ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ ПЛАТЯТ ТЕЗИ РАЗХОДИ, КАКВА СПРАВЕДЛИВА СДЕЛКА ИМА? НО КАКВО ОЧАКВАШ ОТ КОМУНИСТИЧЕСКА ДЪРЖАВА.


Категория: Политика
Прочетен: 244 Коментари: 0 Гласове: 2
Аз знам само за няколко - Мирослава Тодорова. Имаше някакво дисциплинарно производство спрямо нея, защото забавила да напише мотивите по няколко дела и то яко ги забавила само с "няколко" години. Имала и случай, по който има произнесена присъда за разпространение на наркотици и то в самия затвор, а човекът спокойно си излязъл навън, щастлив, че Тодорова го е "забравила". Някои казват, че Тодорова първа започнала да критикува работата на ВСС и затова била уволнена. Други казват, че била в конфликт с тогавашния министър на вътрешните работи човек - Цветанов. Нали си спомняте как той я нарече "съдия на мафията", а тя се закани да го съди. Знае ли човек истината при тази запечатана в себе си съдебна система.


Съдия Мими Петкова от СГС също забравяла да пише мотиви. И уволнението е било "крайна мярка". То не са били преди това предлагана помощ, разтоварена програма,  предупреждения. Демек повече не се търпи...


Преди време прокурор Кокинов коментираше с премиера Борисов кариерното си развитие по телефона. Както се казва, оставам това без коментар...


Сега подхванаха съдия Ченалова, след като френския посланик я "натопи" образно казано в ефира на една национална телевизия, че е "съдийствала" в полза на мафията, като при това е засегнат интересът на собственик на френска фирма в България.
Та трябва ли един посланик на чужда държава да ни казва нещо, което ние си знаем така или инаме и никой не си мърда пръста да го поправи.

Някакъв съдия по вписванията беше уволнен в Силистра, заради невписана ипотека.


За други не се досещам. И да има, те са капка в морето и само показват закостенелостта на системата и че оттам се излиза само ако хептен я караш едно към гьотьоре или ако се "издърлиш" на управляващите или на някой мастит висш съдия от ВСС.

На това му викам наистина "затворена система". Затворена за нас, избирателите. И затова доверието в тази система не надхвърля 10%. Ако аз работех в институция, която има такова ниско доверие в обществеността, щях да умра от срам, а на тези не им пука. Наистина както се казва в една песен, "някой трябва да изхвърли боклука".






Категория: Политика
Прочетен: 297 Коментари: 0 Гласове: 1
Тази сутрин, рано рано, малко ми идва множко, още преди да съм се събудил напълно, да чета тези, откровено казано, ГЛУПОСТИ.


СЪДИИ ЩЕ ПРАВЯТ СЪДЕБНА РЕФОРМА, ТАКА, КАКТО ПОЛИЦАИ ПРАВЯТ ПОЛИЦЕЙСКА РЕФОРМА, ДОКТОРИ ПРАВЯТ ЗДРАВНА РЕФОРМА И УЧИТЕЛИ ПРАВЯТ ОБРАЗОВАТЕЛНА РЕФОРМА.

ВЪРТЯТ СЕ В КРЪГ КАТО ПРЪДНЯ В ГАЩИ И СЕ ОПИТВАТ ОТНОВО И ОТНОВО ДА ПРАВЯТ НЕЩО, БЕЗ НАС, БЕЗ НАШАТА ОТОРИЗАЦИЯ. Какви били функциите на ВСС, как трябвало да става кариерното развитие, как щели да направят съдебния процес по ефективен...Вживели са се наистина като НЕЗАВИСИМА институция, но са станали ЗАВИСИМИ от политиците и бюрократите, защото и те са хора, имат си своите недостатъци и все някой държи някой друг "на каишка", както се казва. Проблемът е в това, да направим съдебната система ЗАВИСИМА ОТ НАС, а не от политиците. А как да стане това? Как ли? Много пъти съм го казвал. ДА СЕ РАЗДЕЛИ РАБОТАТА НА СЪДИИТЕ НА "ДЕЛА С МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ" И НА "ФЕДЕРАЛНИ ДЕЛА".


Делата с местно значение да се разглеждат от местни съдии, които живеят в квартала, в който живеем и ние и са избираеми от всички нас, избирателите в този квартал - това са делата за имотни спорове, за физическо и психическо насилие и всички дела, които засягат нашият КВАРТАЛЕН хабитат за живеене.


Федералните дела да се разглеждат от федерални съдилища. СГС може да е едно от нивата на този федерален съд, където могат да се гледат дела, които засягат национално значение - примерно злоупотреба с монополното положение на електроразпределителни дружества, престъпления, класифицирани като федерални - организирана престъпност и други такива. Управлението на тези федерални съдилища също трябва да бъде избирано от нас, избирателите. Защо Председателят на СГС да бъде избиран от политици или от съдии? Защо да не бъде избиран от нас? На кого всъщност ще служи шефът на СГС? На политиците и на съдиите или на нас?


Ако служи на нас, би трябвало ние да го избираме. И така нататък.


Когато намеря време ще коментирам текстовете на така наречената "реформа".
Категория: Политика
Прочетен: 415 Коментари: 0 Гласове: 2
Много пъти в последните две десетилетия и половина се чуват едни и същи приказки. Няма пари.


Спомням си тежките години на прехода от социализъм към капиталсоциализъм. Спомням си първият лаптоп, който си купих. Беше First International, тайвански и струваше 1600 долара. Имаше смешни характеристики, а нетът тогава беше познат само на секретните лаборатории на военните на САЩ. Използвах този компютър като по-добрата технология от пишещата машина Бултекс 20, която си беше голяма работа, на фона на онези стари пишещи машини Марица, на които "чаткахме" различни текстове. Беше си революция. Но не и като цена. Тя беше сносна, на фона на цената на другата техника. Когато купувах Бултекс 20, през 1988г. тя струваше 1500 лева. Толкова струваше един български цветен телевизор с кинескоп на Тошиба или около 500 долара в американски пари. В заплати ми струваше около 6 заплати на млад университетски преподавател. Да кажем, че сега един асистент взема към 600 лева заплата. Съпоставимо към сегашните пропорции на цени-заплати, ако бях аспирант или асистент в университет, трябваше да броя 3600 лева за електрическа пишеща машина.

Оттогава мина много време и компютрите "наводниха" света. Преди брояхме хиляди левове за добра машина. Сега тя може да се купи за стотици левове, освен, ако не искате да имате лаптоп с много добри характеристики. Миналата година купихме сървър, който има огромни възможности за някакви си 500 лева. Втора употреба, но нали търсим най-доброто съотношение между цена и качество. Какво искаме повече?

Сега може да се намери втора ръка ПС за 100 лева с доста прилични възможности. Имам информация за пунктове за вторични суровини, които приемат работещи компютри, изхвърлени от фирми и частни лица.

Месечната такса за интернет е на цената на бутилка ракия.


Какво пречи тогава на повечето българи да ползват услугите на нета? Какво пречи да имат истински прозорец към света, а не онези измислени от цензурата "национални" телевизии, които въртят едно и също нещо - "купи си това", "не пропусках онова", измислени новини на измислени агенции, промиване на мозъка, сълзливи турски сериали и елементарна журналистика - колкото искаш.

ПРЕЧИ ИМ НЕЖЕЛАНИЕТО ДА СЕ УЧАТ И ПРОСТОТИЯТА. ПРЕЧИ ИМ МАНТАЛИТЕТА НА ЖЕРТВИ. ПРЕЧИ ИМ УБЕЖДЕНИЕТО, ЧЕ НИЩО НЕ ЗАВИСИ ОТ ТЯХ. ПРЕЧИ ИМ ВЪЗПИТАНИЕТО, КЪДЕТО ЖАЖДАТА ЗА ЗНАНИЕ НЕ Е ПРИОРИТЕТ. ПРИ ВСИЧКИ СЛУЧАИ ЛИПСАТА НА ПАРИ НЕ Е ПРИЧИНАТА ЗА КОМПЮТЪРНАТА НЕГРАМОТНОСТ НА ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.


Категория: Политика
Прочетен: 423 Коментари: 0 Гласове: 3
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3217877
Постинги: 6920
Коментари: 4320
Гласове: 2406
Архив
Календар
«  Декември, 2014  >>
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031