Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Моят блог в Blog.bg
Автор: kolevdobri Категория: Политика
Прочетен: 3196912 Постинги: 6871 Коментари: 4298
Постинги в блога от 26.02.2012 г.

 

Всички полагат някакво усилие, но като че ли само едно може да се открои най-много. Това e министерството на регионалното развитие и благоустройството.

 

В някаква степен и Томислав Дончев може да се каже, че е успешен, като се има предвид значителното усвояване на средства по оперативните програми спрямо предходните години. Естествено, че и други имат заслуги, но увеличаването на усвоените пари съвпадна с неговото назначение.

 

И другите полагат някакви усилия, въпреки гафовете. Нона се опитва да реализира проекти за пречиствателни станции, след издънката в Пирин и Витоша.

 

Московски се мъчи с това електронно правителство, като грешен дявол, защото предшественикът му нищо не направи по този въпрос в продължение на повече от две години.

 

Миро прави някакви усилия да ни опази от производители и търговци, които ни пробутват боклуци, но засега нито стоките са станали по-качествени, нито по-евтини, нито по-сигурни за нас потребителите.

В МВР нищо съществено. Няма да има регуларните 5-6 отвличания, но битовата престъпност не намалява и недоволството на гражданите от ефективността от работата на МВР продължава да е на значително високо ниво.

 

Стефан Константинов пък не знае, че заместниците му играят контра, като защитават корпоративни интереси и пласират лекарства с пъти по-скъпо от съседните страни и ако не беше една телевизия да раздуха случая, така и щяхме да продължаваме да си живеем – в здравната мъгла, създадена от чиновниците в подопечното му министерство. С което показва, че не си е свършил работата.

 

Социалният Тотю е раздиран от комунистически разбирания, теснопартийни интереси и нареждането от висшестоящият му началник, да търси краткосрочни решения за реализирането на дългосрочни цели. Социално продължаваме да сме гола вода и по гърба кал.

Веждито, ако може да вземе пари да доизгради някой музей или театър и това е успех, на фона на кризата, ама нямаме информация, дали толкова говорения културен туризъм, дали се е поразвил малко повече, от времето, когато бате Стефчо беше министър или продължава да се пие едно и също уиски в същият този кабинет в същото това министерство. Пък приходите от културния туризъм – кучета ги яли.

 

Трайчо и той като че ли не си е на мястото. Голям го вадеше, какъв излезе? Икономиката ни не е нито по-развита, нито по-свободна. Точно обратното – в България по-трудно се прави бизнес, дори от времето на комунизма и социализма и шуробаджанащината на Станишев и сие. Изпаднахме надолу в класациите по свобода на бизнеса дори след Македония, което си е срам за нас.

Какво да кажа за Свилен? Имаме зала, ама децата ни не спортуват, защото тази зала не е предназначена за тях. Училищен спорт няма, ама многофункционална зала имаме. Много важно, че в нея има концерти, карат мотори и пее Том от добрата стара Англия.

 

Игнатов направи някои промени в закона за образованието, но същностно си останахме в кюпа на изостаналите в това отношение държави. Не сме мръднали изобщо. Държавата дава пари на институците и после се крие зад закона за автономията на вузовете. Те пък си правят далавери за сметка на данъкоплатеца и раздават дипломи като за световно. Магаре да вържеш, ще изкара. После бизнесът недоволства, че няма кадри и трябва да обучат наново всички, които завършват университетите. Учителите продължават да са сигурни за работата си и също толкова неефективни. Децата ни продължават да искат огънче от учителите, които им го дават без особено притеснение. И така нататък.

 

Ковачева наследи едно министерство от сегашния вицепрезидент, което на практика запомнихме само със скандали, лобистки назначения, раздадени бонуси в края на годината за „добре свършена работа” и продължаващи критики от страна на ЕС за това, че съдебната ни система е корумпирана, не работи ефективно и трябва нещо да се промени. Нищо не е станало след нейното назначение, освен това, че посети Софийския затвор и поиска повече пари от данъкоплатците, за да могат затворниците да се чувстват като хора, а надзирателите да получат повече пари за труда си.

 

Единствено строителното министерство „мърда” по-съществено. Независимо от всички приказки „Люлин” тръгна, влизането в София вече не е толкова проблематично. Е има и проблеми, отвориха се дупки в новото трасе, надявам се да ги поправят. Нали има гаранция. Дупки има и по магистралата за Пловдив, че и големи и дълбоки. Също се надявам да ги запълнят. А министърката обеща, че през 2013 година е предвидена цялостна рехабилитация на трасето. Сега гледам, че възелът след Стара Загора по посока на Димитровград е направен както трябва. Къде с проблем, къде не, но все пак продължава строителството на магистралата за Бургас. Върви процес на планиране на трасето и търгове за изграждане на отсечката от Диканя до Благоевград. Макар и с много шум, върши се някаква работа, което не може да се отрече. В голяма степен усвояваме в това направление пари от ЕС, с наше кофинансиране. Марица също е в ход. Вчера видях как изглежда новото ж.п. трасе Пловдив –Първомай. Направено е както трябва. Поне така изглежда. Та думата ми е, строи се в условията на криза. Вярно е, че бюджетът дава част от парите и това тежи на данъкоплатците, но основните пари, поне така ни казват идват от ЕС и това си е добра сделка за нас.

Жалко, че тази зима строителното министерство малко се поизложи с поддръжката на пътищата – нещо снегът ли дойде много, организацията ли е лоша, някой трябваше да направи повече пари, като минаваше със снегорините с вдигнати гребла, за да спестят нафта – не знам каква е причината, но се надявам това да не се повтаря.

 

Като цяло координацията на държавната и общинската машина продължава да е в плачевно състояне. Това може да се разбере, като отидете на едно гише и ви поискат справка, която трябва да им дадете от съседното министерство. Да не говорим за безхаберието в управлението на водните ресурси. Там са набъркани толкова институции, че накрая не се разбира кой е отговорен, ако нещо стане с някой язовир. Тоест администрацията ни все още не е реформирана. Много бумажщина, малко електронизация, много бюрокрация. Има много за работене и си мисля, че темповете на работа на нашето правителство са много слаби. Премиерът ни ходи по строежите, защото няма с друго с какво да се похвали. Понякога казва, че България е страната с най-ниските данъци в Европа.

 

Ама това си е за оплакване, като се вижда, че дори и в този случай не можем да привлечем инвеститори. Значи казваме на света: „Нашата бюрокрация е отвратителна, корумпирана и не само, че не върши работа, но пречи на другите да вършат работа. Затова, за да компенсираме този „малък” недостатък, елате и се опитайте да правите бизнес и ако оцелеете или ако по някаква случайност, без помощта на държавата, спечелите някакви пари, обещаваме ви, че няма да ви вземем чрез данъците голяма част от тях.

Тези приказки явно не хващат дикиш. Трябва да измислим други или просто да си свършим работата както трябва.

Категория: Политика
Прочетен: 571 Коментари: 0 Гласове: 3
Последна промяна: 07.03.2012 09:42
26.02.2012 13:16 - И ТИ ЛИ, БОЙКО?

Не за Бойко Борисов, сега пиша за Бойко Станкушев.

Гледах един материал на Люба Кулезич, по някаква телевизия, когато зададоха на Бойко въпрос, дали не е в конфликт на интереси, след като той е член на УС на БНТ, а жена му също изпълнява някакви функции там – програмен директор или нещо подобно /извинявай Боряна, че те споменавам/, и той чистосърдечно отговори, че НЯМА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ.

 

ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО. ОТКАКТО СТАНА ЧЛЕН НА УС, НИТО ЗДРАСТИ КАЗВАШ, НИТО ВДИГАШ ТЕЛЕФОНА. УКРОТИ СЕ И НЕ ПЛЮЕШ ПРОТИВ ВЛАСТТА. ЗАПОЧНА И ДА ЛЪЖЕШ. И СИ ВЯРВАШ. СЕГА МУ Е ВРЕМЕТО, КАКТО Е КАЗАЛ ПОЕТЪТ. ДЕРЗАЙ.


Категория: Политика
Прочетен: 492 Коментари: 0 Гласове: 1

 

Четох днес едно изявление на Главния секретар на МВР. Не мога да отрека, че казва неща, които трудно могат да бъдат оборени. Няма такива магистрални грабежи, каквито имаше преди години, отвличания също. Жертвите по пътя са на равнището на 1963г., при положение, че сега има многократно повече автомобили, макар, че може да се спори, дали и други фактори не са повлияли за тази положителна статистика, освен усилията на МВР.

Друго искам да кажа. Лично секретарят ми изглежда свестен човек. Има хубаво излъчване. Личи си, че е ченге и то от добрите. Самото му лице излъчва увереност и сила. Харесва ми. Дори знам, че и това негово изказване е направено по нареждане на ПР агентите на МВР, защото добрият полицай обикновено не знае много да говори, а обществото се нуждае да чуе МНОГО НЕЩА ОТ МВР, НО НЕ ОТ УСТАТА НА МИНИСТЪРА.

Приказката ми е за това, че даже и полицаи като Калин Георгиев, няма да могат да направят нещо много съществено, ако работят в тази разкапана система, която представлява МВР. Вярно, че личностният фактор е много силен, но по-силен е факторът УЧАСТИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО В ПРОЦЕСА НА ОПАЗВАНЕ НА ВЪТРЕШНИЯ РЕД И СИГУРНОСТ.

Калин Георгиев може да бъде един чудесен ръководител на българското ФБР, докато всички други функции за охрана и опазване на обществения ред могат да се поемат от кварталната полиция, която се избира и назначава и освобождава с референдум от живущите в квартала по всяко време на годината, стига да има достатъчно желаещи за промяна. Тогава почти напълно ще изчезне битовата ни престъпност и улиците ни ще станат по-сигурни. Полицаите ще се страхуват ако не свършат работата си, защото гражданите ще гласуват против тях и те ще си загубят работата.

Какво си мислите, че се се случи, ако в 3 часа сутринта потропате на полицейска кола, в която спят и хъркат двама полицаи? Нищо няма да се случи, защото те не зависят от вашия глас и затова хъркат и спят. Те са назначени от някой началник, който е свършил услуга на свои близки и така всичко е навързано. Полицаите не треперят толкова за защита на общия интерес, а се интересуват от мнението на техните началници. Мнението им не се формира на база на обществения натиск. То се базира на натиска на някой друг началник, на който те трябва да се подмазват. И именно поради това, че въпреки Калин Георгиев, който е безспорен професионалист, българската полиция е слабо ефективна и доверието към нея е толкова слабо. И никакви ПР акции няма да повишат съществено доверието, докато не се промени самата система – изцяло и от дъно и докато Суверенът не започне да избира пряко местния шериф, както и да го сменя по всяко време, ако той не си върши работата.


Категория: Политика
Прочетен: 956 Коментари: 3 Гласове: 1

КОЙ УМОПОБЪРКАН КОМУНИСТИЧЕСКИ МОЗЪК Е КАЗАЛ КОЙ, КОГА, ЗАЩО И КАК ДА СЕ ПЕНСИОНИРА?

Не трябва ли това право на личен избор да е наше право, а не право на правителството, което да ни вкара в някакви шаблони?

 

Не ме е яд за друго, а за това, че чилийци, евреи, естонци, ирландци, корейци и да не изброявам повече от половината от народите по света, са по-умни от нас, по-предприемчиви и по-организирани. Намерили са начин да поставят пранги на тъпите си държавни органи и да ги накарат да работят за тях, а не както е при нас – против нас.

 

КАКВО ИМ ПРЕЧИ НА НАШИТЕ ТЪПИ ПОЛИТИЦИ, ВМЕСТО ДА ИЗМИСЛЯТ КАКВИ ЛИ НЕ ГЛУПОСТИ, ДА ВЗЕМАТ ПРИМЕР ОТ ЕФЕКТИВНО ДЕЙСТВАЩИ СИСТЕМИ В ДРУГИ ДЪРЖАВИ. Ето няколко примера:

 

Естонският модел на електронно правителство е един от най-добрите в света. Какво ни пречи да платим 30-40 милиона долара на разработчиците на тази система и да я приложим и у нас? И двойно повече да платим, пак ще сме на далавера, след като досега сме дали повече от 500 милиона долара за административна реформа и такава не видяхме.

 

Какво ни пречи да приложим чилийския модел на пенсионна система. Така ще има най-после справедливост и ще престанем с комунизираната ни пенсионна система, която поражда толкова много противоречия и която деформира междуличностните отношения и убива желанието ни за труд и спестяване? Няма да има субсидии за емигрантите, няма и да ги ощетява. Няма да има субсидии за циганите. Тоест ще бъде достатъчно неутрална и приносът на всеки един от нас за обществото ще бъде достатъчно видим и обвързан с това, което получаваме в замяна.

 

Друг е въпросът, че философски погледнато, всеки трябва да има някаква работа, която да осмисля живота му. Дори и пенсионерите трябва да работят – иначе мислят и правят глупости. Стоят пред телевизорите и чакат поредния турски сериал. Дори и те се изучиха. Не гледат вече „Дързост и красота, защото там интригата е малко на по-високо ниво. Искат поредната балканска интрига, която после да обсъждат със себеподобните си. Там отива енергията на българския пенсионер. Дори и на БСП не вярва толкова, колкото вярва на турските сериали и на рекламите на Софарма.


Категория: Политика
Прочетен: 786 Коментари: 0 Гласове: 4
Последна промяна: 14.07.2012 07:49

Омръзна ми някой друг да решава вместо нас. Толкова важни фигури в държавата, а всички ние стоим безучастно отстрани и гледаме политическия цирк, който се разиграва пред нас.

 

Лично на мен ще ми трябват 3 минути да активирам електронния си подпис и да гласувам на сайта на Централната избирателна комисия, дали Коларов да си ходи или не. АКО ИМА ИЗОБЩО ТАКЪВ САЙТ и ако Бойко разреши. Бащицата засега не дава...

 

И аз съм попадал в аналогична ситуация. Тези, които искат да променят системата срещат невероятен отпор и не само в държавните и общинските институции. Частните институции /фирмите/ не са по-различни от държавните. Направо са си лика прилика. Нали са от едно котило.


Категория: Други
Прочетен: 430 Коментари: 0 Гласове: 1
Последна промяна: 07.03.2012 09:44

 

Вижте коментарите на Премиера, копирани от „Дневник” 25.02.2012г:

 

“Разговарях с него и му казах, че не можем да сменим хората, с които той не желае да работи, тъй като има президентска квота, квота на Народното събрание”, обясни позицията си министър-председателят. Според него Коларов се е опитал да му извие ръцете. “Мислел е, че ще положа огромни усилия за един месец да разместя всички хора в тази комисия, за да го запазя”, коментира премиерът. Той подчерта, че до 30 дни ще има нов закон, който ще определи и новите членове на комисията. Коларов трябвало да изчака. “Имам принцип - който иска да работи за оставката си, не трябва да му се пречи да си отиде”, заяви Борисов.

В дебата за напускането на шефа на комисията се включи и президентът Росен Плевнелиев. Той не скри изненадата си, че Коларов го е обвинил в липса на подкрепа от страна на държавната институция. “Напротив, точно обратното е”, каза държавният глава.

 

Кой е крив и кой е прав? Премиерът е за оставката, щом я е подписал. Президентът също е против Коларов, като каза, че комисията има подкрепата на държавните институции. Премиерът казва, че не може да смени хората, защото били от квотата на парламента и президента. Не можете или не искате г-н Премиер. Президентът е ваш, народното събрание – също. Какво ви пречи? Наивни обяснения за деца.

 

Могат да се направят два глобални извода:

ПЪРВИЯТ – Кой е избрал Коларов за тази работа? Ако човекът не става, значи хората, които са го предложили и избрали, нека да получат своето порицание от обществото, защото не са си свършили работата. А това е Премиерът, защото не може да се избере човек на такава длъжност, без изборът да е парафиран от него.

 

ВТОРИЯТ – А ако Коларов е прав и цялата върхушка наистина не иска да се реформира? Какви са мотивите, за да бъде сменен? Смешно е мотивът да бъде: „Имам принцип, след като някой работи за оставката си, веднага му я давам”. Наистина такова обяснение може да се дава на АБОРИГЕНИТЕ, ама не върви да се дава на нас.

 

Как изглежда всичко отстрани?  Направили са грешка, като са избрали честен човек за тази работа. Не са му позволили да си избере екип, скрити зад закон, който самите те са измислили, за да контролират агенцията. Или направо са му казали в очите: „Не е важно какви резултати ще постигнеш, важното е ние да имаме по-добър контрол върху това, което правиш, защото можеш да засегнеш нашите интереси”. И му слагат някакви клатикурльовци в управителния съвет, от квотата на президента, от квотата на парламента и т.н.

Аз вярвам на оценките на Коларов, направени от чужденците. Те нямат тази зависимост и обвързаност като при нас – всички сме оплетени като свински черва. Е, има и изключение, например, когато лобито на Голдман издейства на Милен Велчев приза за най-добър финансов министър, ама това е друга приказка.


Категория: Политика
Прочетен: 750 Коментари: 2 Гласове: 2
Последна промяна: 26.02.2012 09:25
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3196912
Постинги: 6871
Коментари: 4298
Гласове: 2399
Архив
Календар
«  Февруари, 2012  >>
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829