Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.03.2018 20:28 - Централизираната държава изсмуква потенциала на малките населени места.
Автор: kolevdobri Категория: Политика   
Прочетен: 100 Коментари: 0 Гласове:
2



 Ако сте пътували в Швейцария, вероятно ви е направило впечатление, че там бедни села и градчета няма. По някаква причина за всички има хляб и бизнес, както се казва.  Цялата планина е осветена през нощта. Навсякъде светят лампи на фермите, пръснати по склоновете на Юра и на Алпите. Все още производителите на мляко в Швейцария са субсидирани от държавата - остатък от времето на ВСВ, когато швейцарските граждани са били единствената страна от Европа, в която не е отбелязано положение на принудителен глад, тъй като е имало достатъчно хранителни продукти.


Всичко в Швейцария, от гледна точка на социалната и икономическата организация е интересно. Преди десетилетия комунистите ни налагаха така наречените Ленински съботници. Никой тогава не ни казваше обаче, че такива повинности са имали швейцарците, във връзка с изграждането на пътища и други обществени съоръжения, далеко преди Ленин да се роди.

Също така, ако Лукашенко наложи данък върху неработещите и срещу нещо се нахвърлят и от опозицията и външни сили, как никой не споменава, че в Швейцария също има данък, който неработещите да плащат и той е в размер от 392 до 19600 франка на година - дословния цитат е "Хора, които нямат платено работно място". Там правителството също плаща част от пенсиите, финансирайки ги от ДДС, от печалбата на казината и от други източници. Така че, нищо ново под слънцето. Но там системата работи, за разлика от нашата.

Къде е разликата между икономиката на България и тази на Швейцария? Разликата е там, че Швейцария е най-свободната икономическа зона в Европа и трета в света. Когато имаш свобода, бизнесът върви без затруднения. Има приток на чужди инвестиции, населението е производително а икономиката е като цяло много конкурентна в този отворен свят. Швейцарската икономиа е най-конкурентната икономика на света. Няма конкурентна икономика, без конкуренция. Няма конкуренция без свобода - политическа, икономическа и т.н. Вижте колко е просто. 


Какво е при нас? Северозападът иска пари от централната власт. Защо? Защото такава е системата. Колкото повече ревеш за пари, толкова по-голяма е вероятността да получиш. Караш я на библейски истини. Искай и ще ти се даде. И има някаква логика. Какво би направило населението на една Бяла Черква, която се намира в община Павликени и е само на 5 километра от него? Има 2000 човека, от които близо 2/3 от тях са на държавна издръжка. Те са пенсионери, безработни или социално слаби. Дотам са доведени работите, че младите, като гледат тази разсипия, доколкото ги има, емигрират в чужбина. Да не са луди да работят, че да плащат данъци и пенсии на по-старите, вместо да си изживеят живота по по-хубав начин!!! Тези, които са останали пък, не можеш да ги накараш да работят. Стоят по кафенетата и това е. Социалистическа икономика. Така са обучени. Че работа няма за тях и че положението е тежко. В същото време, държавата е централизирала останалия ресурс в полза на политическа класа и чиновници и разпределя ли и разпределя. И ако трябва политическата класа да излезе благодетел за някой беден район, вдига се пушилка до небесата и се инвестират един или два милиона, да се направи някой разбит път, да се направи някой съборен мост и да се подпомогнат десетина или двадесет семейства. И с това се свършва.

ЦЕНТРАЛИЗИРАНАТА ДЪРЖАВА ВИНАГИ КОНЦЕНТРИРА В СЕБЕ СИ ВСИЧКИЯ ВЪЗМОЖЕН РЕСУРС - ПОЛИТИЧЕСКИ, ОРГАНИЗАЦИОНЕН, СОЦИАЛЕН... ОБЕЗКРЪВЯВА МАЛКИТЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА И ГИ ПРАВИ ЗАВИСИМИ ОТ НЕГО. ХА СЕГА СЕ ОПИТАЙТЕ ДА АГИТИРАТЕ ХОРАТА ОТ ТЕЗИ МАЛКИ НАСЕЛЕНИ МЕСТА, ДА ГЛАСУВАТ ПРОТИВ ЦЕНТРАЛИЗИРАНИЯ МОДЕЛ НА ДЪРЖАВАТА. ТЕ НЯМА ДА ГО РАЗБЕРАТ, КАКВО ИСКАТЕ ДА ИМ КАЖЕТЕ. ТЕ ЧАКАТ ПАРИ, А ВИЕ ИМ КАЗВАТЕ, ЧЕ ПАРИ САМИ ТРЯБВА ДА СИ ИЗКАРАТ, НО ПРИ ДРУГИ УСЛОВИЯ, НЕ ПРИ СЕГАШНИТЕ. ТОВА НЕ Е МНОГО ПРИЯТНО ЗА ПРИКАЗВАНЕ, ОСОБЕНО АКО 2/3 ОТ НАСЕЛЕНИЕТО ЧАКА ПОДАЯНИЯТА ОТ БЮДЖЕТА, ЧЕ ДА СИ КУПИ КАФЕ И ДА ВИСИ ОЩЕ ОТ СУТРИНТА В СЕЛСКОТО КАФЕ И ДА РАЗТЯГА "ЛОКУМИ". ТАКА ХОРАТА СЕ НАУЧАВАТ ДА ПРЕЖИВЯВАТ, А НЕ ДА ЖИВЕЯТ. ПРЕДИ МНОГО ГОДИНИ ЗА ПРЪВ ПЪТ ЧУХ ТАЗИ ПРОСЛОВУТА АРАБСКА ПРИКАЗКА: "ПО-ДОБРЕ ГЛАДЕН, ОТКОЛКОТО УМОРЕН", КОЯТО ПРИКАЗКА ВЕЧЕ Я ВИЖДАМ И НА НАША ТЕРИТОРИЯ. ЗА РАЗЛИКА ОТ АРАБИТЕ ОБАЧЕ, НИЕ НЯМАМЕ НЕФТ И ГАЗ. А КАТО ГЛЕДАМ КАКВО НАПРАВИХА ЕМИРАТИТЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 30 ГОДИНИ, ВЕЧЕ СИ КАЗВАМ, ЧЕ НЯМАМЕ НИТО ТЕХНИЯ ХЪС, НИТО ПОДХОДЪТ ИМ КЪМ БИЗНЕСА, НИТО НИЩО, НАКРАТКО КАЗАНО. САМО ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГОДИНИ ТАЗИ ДЪРЖАВА НАМАЛИ ЗАВИСИМОСТТА СИ ОТ НЕФТА В РАЗМЕР ДО 30% ОТ ОБЩИТЕ ПРИХОДИ, ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ЧЕ ТОЗИ ПРОЦЕНТ БЕШЕ 96%. НЕЩО ДА КАЖЕТЕ?
И ГО НАПРАВИ ЕДНА ЦЕНТРАЛИЗИРАНА МОНАРХИЧЕСКА СИСТЕМА, В КОЯТО НЯМА НИКАКВА ИСТОРИЯ ЗА РЕПУБЛИКАНСКИ ИНСТИТУЦИИ И АДМИНИСТРАЦИЯ. ТОВА ОЗНАЧАВА, ЧЕ СМЕ МНОГО ЗЛЕ. МНОГО СМЕ ИЗОСТАНАЛИ В МИСЛЕНЕТО, АКО ИЗОБЩО ИМА ТАКОВА. ШЕЙХОВЕТЕ ТАМ СТАНАХА МУЛТИМИЛИАРДЕРИ, ПРАВЕЙКИ И НАРОДА СИ ПО-БОГАТ. НАШИТЕ СТАНАХА МИЛИАРДЕРИ, ПРАВЕЙКИ НАРОДА СИ ОТНОСИТЕЛНО ПО-БЕДЕН И ЗАВИСИМ ОТ ТЕХНИТЕ РЕШЕНИЯ.

ТОВА Е ТО, БЪЛГАРСКИ ЦЕНТРАЛИЗИРАН ПОЛИТИЧЕСКИ И ИКОНОМИЧЕСКИ МОДЕЛ. АКО ТОЗИ МОДЕЛ НЕ БЪДЕ РАЗРУШЕН, НЯМА ДА ИМАМЕ РАБОТЕЩА И ЕФЕКТИВНА ИКОНОМИКА. СПОСОБНИТЕ ЩЕ БЯГАТ В ЧУЖБИНА, А ТУК ЩЕ ОСТАНАТ ПЕНСИОНЕРИТЕ, НЕКАДЪРНИЦИТЕ, ХИЛЯДИТЕ ЧЛЕНОВЕ НА РАЗНИ ТАМ ПАРТИИ И ПАРТИЙКИ, КОИТО СЕ ОБЛАЖВАТ ОТ ВЛАСТТА И ЕДИН БЮЛЛЮК ЦИГАНИ.










Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3194813
Постинги: 6869
Коментари: 4294
Гласове: 2398
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031