Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Моят блог в Blog.bg
Автор: kolevdobri Категория: Политика
Прочетен: 3195878 Постинги: 6870 Коментари: 4296
Постинги в блога от 01.04.2014 г.
Политиците ни предоставят повече икономически права.

Нито Сингапур не е толкова демократичен, нито Тайван. Но са адски богати и то не за сметка на някакви природни богатства. И в двете страни, политиците дадоха на населението право да "прави" пари. Дадоха икономическа свобода.

Така удариха в десятката. От една страна политическата върхушка си осигури широка подкрепа, защото там където населението богатее, нито синдикатите, нито социалистите имат някакво влияние.

Да сте чували нещо за комунистическата партия на Сингапур?


Смешно звучи нали. А примерът може да бъде даден и с Европа. Примерно как изглежда понятието - Комунистическа партия на Бавария. Смях в залата, нали!

Само като наближите Мюнхен на около 100 километра, започва да се оформят такива километрични опашки от коли, а само си помислете - населението е толкова, колкото е в София, а аутобаните навлизат в околовръстното шосе на баварската столица като пълноводни реки. Направо изпитвам ужас да ходя с кола до Мюнхен. Но там политическите определения са доста десни и политиката дава основен тласък на икономиката. Десетилетия управлява една и съща дясна партия, за която свободната икономика е пътеводната звезда. Това е един успешен модел на съчетаване на политически и икономически права.

Същото е и в Швейцария. Какво знаете за КОМУНИСТИЧЕСКАТА ПАРТИЯ НА ШВЕЙЦАРИЯ? ВЪПРЕКИ, ЧЕ МНОГО ШВЕЙЦАРЦИ НА ПРАКТИКА ЖИВЕЯТ В КОМУНИ, ЗАЩОТО ТЕХНИТЕ ОБЩИНИ ТАМ СЕ ВИКАТ КОМУНИ, МИСЛИТЕ ЛИ, ЧЕ ТЕ ХАРЕСВАТ КОМУНИЗМА И КОМУНИСТИТЕ?

Изтокът прие друга политика. Силно централизирано управление, в много случаи откровено неспазване на човешките права, но силно развитие на икономиката, заради свободата, за която говорех досега. Свободата да правиш пари.

Обратно, САЩ вече са на 17-то място по свобода на икономиката и икономиката им цикли. Намаляването на икономическата свобода на американците е причината за цикленето на икономиката им. Въпреки, че всичко е относително, Америка никога не е била толкова икономически несвободна. А като гледам е и политически несвободна държава.

Когато Швейцария изпрати войски зад граници, ей така, без да пита своя народ, тогава ми се обадете и ми кажете, че не разбирам от тези неща.

Американците никой няма да ги пита за такова важно нещо, какво остава за други неща. Но дори и да ги пита, мозъците им са толкова задръстени от ГМО продукти и разни други изкуственяци, че не знам дали ще отсъдят мъдро или ще "клекнат" на облъчванията, на които ги излагат измислените от тях самите политици.

Не ни трябва нищо друго, освен да правим това, което други вече са направили преди нас. И не е необходимо да търсим добрия пример, чак в Източна Азия.

Естония, Швейцария и Ирландия са много по-близо до нас и като култура и като раса и като емоции и чувства. А от такива държави можем да научим твърде много. Техните икономики са наистина свободни, конкурентни и успешни. В същото време са и политически по-свободни и тази симбиоза между политиката и икономиката прави тези държави толкова успешни.

Но като гледам нашият добър народ, как не може да избяга от гнета на политиците си, които сам избира, тогава ми остава единствената надежда, че тези алчни копелета, които ни управляват, ще разберат с празните си кратуни, че ако ни дадат повече икономическа свобода, ще произведем провече продукти и услуги или простичко казано повече "матриал" за крадене от самите тях. Тоест така могат да подпомогнат и собственото си "лично развитие".
Категория: Политика
Прочетен: 244 Коментари: 0 Гласове: 2
Последна промяна: 29.12.2019 14:16
Това е начинът за да можем да поставим обществените интереси над личните.

Нека сега да разгледаме тези съждения с примери.

Защо България се е одупила на османлиите преди 650 години? Защото е имала много "командир" и малко "бригадир", образно казано. Разпокъсана държава на малки феодални владения, маса селяни, които на практика са били притежание на феодала.

Когато османлиите са дошли на нашите граници, кой си мислите, че е имал интерес от това да се бори с тях за свободата си? Този, който има собственост. Масата няма собственост и е безучастна. Държавата е разпокъсана на парчета, икономиката не работи, защото единствената добре работеща икономика, това е икономиката на частната собственост и на свободата, но такава както всички знаем не е имало и тогава и сега и такава организация на общесвото нито може да финансира професионална армия, нито пък някой ще си счупи краката да тича и да я защитава, заради едни голи приказки.

Нека да го кажем и по друг начин.

Защо швейцарците са толкова ефективни спрямо нашествениците? Защото отбраняват собствената си територия, собствената си земя - имат какво да защитават. И второ, защото имат право на глас хората там от почти две столетия упражняват това право на глас. Тези двете неща правят една държава силна. Как една държава на колонисти като САЩ, могат да изпреварят метрополията само в рамките на по-малко от 100 години, след приключване на войната с Англия? Ами простичко казано, няма в света подобна схема на оземляване, каквато е осъществена в САЩ след войната с Англия. Бързият, смелият и сръчният е станал собственик. Тук английското право за наследствено богатство не е играело толкова голяма роля. Вярно е, че това оземляване е станало като заселниците са минали през труповете на индианците или земите просто са били открадвани от други държави като Испания и Мексико, но фактите са си факти.


Силна е тази държава, в която правата на собственост са гарантирани, възможността да се сдобие човек със собственост са по-големи отколкото в други страни и в същото време правото на глас и участието на избирателите в делата на града, щата или държавата дава още по-силен тласък на икономиката.

В един момент група хора решават с помощта на държавата да завладеят самата държава, капиталът се концентрира, богатите стават все по-богати и използват механизмите на властта за да станат още по-богати, като в същото време този процес спомага голяма част от средната класа да се превърне в класа, която се бори да не попадне в най-ниската прослойка на обществото - бедните, но много от тези хора не успяват и наистина стават бедни. От своя страна бедните се възпроизвеждат повече, отколкото другите съсловия, защото нямат какво друго да правят, освен секс. Богатата класа се съгласява да плаща данъци, както правят богатите в САЩ - 5% от населението там плаща 60% от данъците и лумпенизират още повече населението, като го правят зависимо от държавата. Така малко по малко умира американската мечта. Земата отдавна е разпределена, а бедните имат достатъчно финансиране от държавата, за да стават още по-дебели и по-тъпи. Постепенно губят имущество и политически права /това, че имаш право да гласуваш за двама нещастници, не ти дава истински политически права/ и се превръщат в хора, които не могат да се грижат нито за имущество, нито за пазят страната си нито да се грижат за себе си пълноценно. Държавата продължава да се социализира и харчи трилиони за подпомагане неправенето на нищо от бедните. Наред с неразумните разходи за контролиране на света - военни разходи, разходи за борба с какви ли не проблеми и пороци, които струват трилиони на данъкоплатците, всичко това води до спирала на постоянно нарастване на задлъжнялостта на държавата и частните лица. Кръг, от който няма излизане.

Така Китай става все по-силен, а САЩ все по-слаби. Китайците получиха малко повече свобода, отколкото имаха при Мао и Дън и вижте какво стана. Милионни градове израстват за няколко години. Аз лично се притеснявам, че ако вървят така напред, не знам дали ще им останат земи, за да сеят ориз!
САЩ пък стават все по-слаби, заради отнетите икономически и политически права на гражданите и постоянната намеса в живота на други държави и народи.

Какъв е изводът? За да сме силни, трябва да сме малко по-заможни, отколкото сме сега. За да сме заможни, трябва да имаме държава, която да се грижи личният ни интерес да е съхранен и защитен. След като имаме имущества и права, ние няма да позволим никой да се гъбарка с нас лично и с държавата ни като цяло.


Държавата е изградена от граждани. Ако те нямат личен интерес от живота, който живеят, те ще бъдат демотивирани да правят каквото и да било. А когато имат такъв интерес, те ще бъдат мотивирани да работят и да се възпроизвеждат и ще имат интерес от силна държава, която да се състои от силни граждани. И тъй като тогава ще имаме "много бригадир", работата може да се свърши успешно и с малко "командир", който "малко командир" да бъде избран от "много бригадир". А когато си извоюваме и правото да сменяме своя командир, когато на нас ни е изгодно и когато нашите лични интереси се обединят в един обществен интерес, който е по-силен от каквато и да е бюрокрация, плутокрация, партокрация или просто бюрокрация - значи сме постигнали върховната цел на идеалното общество - изграждайки и защитавайки личния интерес, сме постигнали целите на обществения интерес. Е за такава държава си заслужава да вземеш пушката и да я защитаваш от нашествениците.
Категория: Политика
Прочетен: 310 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 29.12.2019 14:22
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3195878
Постинги: 6870
Коментари: 4296
Гласове: 2398
Архив
Календар
«  Април, 2014  >>
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930