Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.09.2017 08:40 - Време е за обществена дискусия на тема "общински бюджети".
Автор: kolevdobri Категория: Политика   
Прочетен: 208 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 18.09.2017 08:49


 Общинското бюджетиране продължава да е пълна мъгла за гражданите. Влезте в сайта на която и да е община и се опитайте да намерите обобщена информация за приходите и разходите на една община и след това за конкретни параметри по тези позиции и ще разберете за каква мъгла говоря.


ВСЕ ОЩЕ ГРАЖДАНИТЕ НА ТАЗИ СТРАНА СА ТРЕТИРАНИ ОТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ СТАВА ДУМА ЗА ДЪРЖАВНО НИВО ИЛИ ОБЩИНСКО НИВО УПРАВЛЯВАЩИ, КАТО ВТОРА РЪКА ХОРА. Да, наистина има Закон за достъп до публична информация, но много пъти съм се питал, защо е необходимо да искаш информация, ВМЕСТО ТЯ САМА ДА ТЕ ПРЕСЛЕДВА.


НАЛИ РАЗБИРАТЕ - НИЕ "ГОНИМ" ИНФОРМАЦИЯТА, ГУБИМ СИ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ, ЗА ДА Я ПОЛУЧИМ, ВМЕСТО ИНФОРМАЦИЯТА ДА "ГОНИ" НАС.


От какво се интересува един гражданин на София например, когато стане въпрос за общински бюджет? Ето някои мои предположения, защото аз лично се интересувам от това:
  1. Колко са приходите на общината и колко са разходите?
  2. Как са разделени по съответните позиции? Но отговорът - толкова за администрация, например, не ми върши работа. Конкретно г-да общинари, конкретно. Това са общински пари и трябва всичко да е ясно.
  3. Ако става дума примерно за София, аз се интересувам, колко пари и по какво направление, ние, жителите на квартала в който живея, внасяме в общината и колко и под какво направление получаваме обратно?
  4. По точка 3 се интересувам всеки гражданин и фирма какво внася всеки месец и година в общинския бюджет и всеки гражданин или фирма, какво точно получава от общината.
  5. Интересувам се кои фирми и личности печелят обществените поръчки и защо търговете не са електронни и публични? Какво криете от нас уважаеми общинари?
  6. Къде е мястото за обществените дискусии и каква е ползата от тях, ако изобщо ги има. Нали гласувахме за асфалт на "Дондуков", а сложихте пак павета и то криво наредени? За какво са тогава дискусиите? Каква е тази подигравка с демокрацията?
  7. В една Бразилия, има много градове, където планът за разходите на общината се разглежда предварително на общо събрание на гражданите. Събират се заинтересовани хора в голяма зала или на стадиона и обсъждат за какво да се харчат парите. Нещо такова дали обмисляте или ще трябва да ви замерим с нещо, за да се досетите?

Можете и вие да задавате своите въпроси. Това са въпросите, за които се досетих от прима виста.


Трябва да има обществена дискусия и за обвързването на приходите с разходите на общината. Например - събирането на таксата за прехвърляне на имот и разрешителните за строежи, да бъдат използвани само и единствено за изграждането на инфраструктурата на града. Таксата за събиране на отпадъците да бъде използвана само за поддържане на хигиената на града и рециклиране на отпадъците. Сега в общинските бюджети има МНОГО РАЗХОДИ, КОИТО НЯМАТ ИЗТОЧНИЦИ ЗА ПОКРИВАНЕ И ТЕ СЕ ПОКРИВАТ НА ОБЩО ОСНОВАНИЕ, КАТО СЕ ПРИЕМА, ЧЕ БЮДЖЕТЪТ Е КАЦА, ОТ КОЯТО ВСЕКИ МОЖЕ ДА ГРЕБЕ. ЕТО НЯКОИ ПОДРОБНОСТИ.

Всички знаем, че общините харчат пари за здравеопазване. Има общински болници, които се издържат с общински бюджети. Понякога общините купуват апаратура за болниците, които не са никак евтини. Аз обаче не се досещам да плащам "данък здраве" на общината.  Общината обаче няма такова приходно перо и така мъглата и безотчетността става още по-голяма. Когато се прави статистиката за това, колко пари даваме на докторите, че да ни досъсипват здравето всяка година, освен разходите на касата, централизираните разходи, които министерството на здравепогазването извършва всяка година и парите, които изтичат от джобовете ни в различните болници и за различните доктори, независимо от формата на собственост, трябва да се включат и всички разходи и дарения, които се правят от общини за болнични заведения и здравни програми.
В общинския бюджет няма и "данък образование". Общината харчи пари за нещо, без за това нещо да събира данъци.
Същото е и за "социалния патрнаж" и за програмите като "храна за бедни", "подслон за бедни" и т.н.
И знаете ли какво всъщност се получава - например за столична община? Събират такса "смет" в рамките на 180 милиона лева, а всъщност, всички знаем, поне по документи, че на фирмите, които извозват сметта, се плащат около 90 милиона лева. Всички знаем, че това е незаконно и не напразно одитите на общините показват, че от 262 общини, приблизително, 112 събират незаконни такси. И така си продължаваме да живеем незаконно. Държавата и общините налагат глоби и малтретират гражданите за какви ли не глупости и дребни нарушения, но кой да накаже общината, че събира незаконни такси и краде от гражданите? Но ако общините спрат да крадат, откъде да получат приходи, за да осъществят програмите си, които предварително не са обезпечени със средства, като целево заделен ресурс? Тук става голям бъркоч, който вече е забъркал парламента, защото общините работят по закони, които са приети от парламента. Когато той приеме тъпи закони, общините гледат да се "вкарат" образно казано в тези закони и оттам се получават тези бърканици. Винаги съм казвал, че докато социализмът не си отиде и особено като се започне от формирането и разходването на обществените средства, независимо дали става дума за държавата като цяло или за общините в частност, никаква отчетност и прозрачност няма да имаме.

П.С. В квартала, в който съм официално регистриран, закърпиха едни дупки, които стоят така от 1992г. Това е голям напредък, само че аз продължавам да настоявам, общината да ми каже, колко пари, ние жителите на този квартал, сме дали на общината за тези години и колко, какви и за колко пари услуги сме получили в замяна. Иначе само си говорим и се хвалим, но сметка никой не ни показва. Близо до нас, на общински парцел "цъфна" офис на фирма, която снабдява населението с газ. Всякакви опити да се намери информация в сайта на общината как и защо е станало това и на каква цена, удрят на камък. Каквито и приказки да ми казват, мъглата продължава да е голяма, по отношение на приходите и разходите на всяка една община.


Сега, 8,45 часа, понеделник, 18.09.2017г., се обаждам на Център за градска мобилност, за да получа информация, тъй като днес е ден на "отворени врати", по информация на пресата, кога мога да видя тази зала за управление на трафика. Обаждам се на телефона, записан в "контакти" на сайта и разбирам, че от кол центъра не знаят, къде се намира тази зала за управление на трафика. В "контакти" не са записани нито телефони, нито адрес. Служителката на кол центъра обаче ми казва, че по информация, получена от ГРАЖДАНИ, този център за управление на трафика се намирал в сградата на "Лукойл", на бул. "Тодор Александров" в София. Ново "5" както се казва. Нали постоянно ви говоря за мъгла, информационна мъгла, с която властта ни е обгърнала. Поставете се на мястото на потребителя и ще разберете за какво говоря.




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3235811
Постинги: 6936
Коментари: 4324
Гласове: 2406
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930