Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.11.2018 23:12 - Българските земеделци получават над 2 милиарда лева субсидии всяка година, а ядем домати от по 4-5 лева за кило!!!
Автор: kolevdobri Категория: Политика   
Прочетен: 402 Коментари: 3 Гласове:
3

Последна промяна: 28.11.2018 08:15

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Има нещо гнило в Европа като цяло и в България, като частен случай. КАКВА НИ Е СМЕТКАТА ДА ДАВАМЕ НА ЗЕМЕДЕЛЦИТЕ НАД 2 МИЛИАРДА ЛЕВА СУБСИДИИ ВСЯКА ГОДИНА? НЕ Е ЛИ ПО-ЕВТИНО, ДА СПРЕМ СУБСИДИИТЕ И ДА ОСИГУРИМ С ТЕЗИ ПАРИ, ОСНОВНИ ХРАНИ НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО?


ДАВАМЕ 1,8 МИЛИАРДА ЛЕВА СУБСИДИЯ НА ФЕРМЕРИТЕ, КОИТО ПРОИЗВЕЖДАТ ЗЪРНО ЗА 5,4 МИЛИАРДА ЛЕВА. ИЛИ СУБСИДИЯТА Е 1/3 ОТ СТОЙНОСТТА НА КРАЙНИЯ ПРОДУКТ!!! И ЗНАЕТЕ ЛИ КОЕ Е НАЙ-ГАДНОТО? НИЕ НЕ МОЖЕМ ДА ИЗЯДЕМ ТОЛКОВА МИЛИОНИ ТОНА ЗЪРНО, ЗАЩОТО ТОВА ОЗНАЧАВА ВСЕКИ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ОТ ПЕЛЕНАЧЕТО, КОЕТО НЕ ЯДЕ НИТО ЗЪРНО, НИТО ХЛЯБ, ДО ВЪЗРАСТНИЯ ПЕНСИОНЕР, ТРЯБВА ДА ИЗЯЖДАТ СРЕДНО ПО 3,5 КИЛОГРАМА ЗЪРНО НА ДЕН. И КАКВО СЕ СЛУЧВА С ТОВА СВРЪХПРОИЗВОДСТВО? ОТИВА ЗА ИЗНОС. ПЛАЩАМЕ СУБСИДИИ, ЗА ДА ИЗНАСЯМЕ ЗЪРНО!!!


КАК СЕ СТИГНА ДО ТЕЗИ ЧИСЛА? В БГ СЕ ПРОИЗВЕЖДАТ 9 МИЛИОНА ТОНА ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ - ПШЕНИЦА, ЕЧЕМИК И ДРУГИ ПОДОБНИ КУЛТУРИ. ОБЩАТА СУМА Е ФОРМИРАНА, КАТО ТЕЗИ 9 МИЛИОНА ТОНА СЕ УМНОЖАТ ПО 600 ЛЕВА - ЦЕНАТА НА ХЛЕБНАТА ПШЕНИЦА НА БОРСАТА ТЕЗИ ДНИ, ТЪЙ КАТО ПШЕНИЦАТА Е НАЙ-МАСОВИЯТ ПРОДУКТ В МИКСА ОТ ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ. 


ЕТО ЕДНА ИМПРОВИЗИРАНА СМЕТКА. ПРИЕМАМЕ, ЧЕ СРЕДНАТА ЦЕНА НА НЯКОИ ОСНОВНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ КАТО - БОБ, ЛЕЩА, КАРТОФИ, ОРИЗ, ЗЕЛЕ, ЗЪРНО - ПШЕНИЦА, ОВЕС, РЪЖ - Е 2 ЛЕВА ЗА КИЛОГРАМ И РАЗДЕЛИМ 2 МИЛИАРДА ЛЕВА НА 7 МИЛИОНА БЪЛГАРИ, ЩЕ СЕ ПОЛУЧАТ ПО 142 КГР. ПРОДУКТИ НА ЧОВЕК ОТ НАСЕЛЕНИЕТО. КАТО РАЗПРЕДЕЛИМ 142 КГР. НА 365 ДНИ, СЕ ПОЛУЧАВАТ ПО БЛИЗО 400 ГРАМА ПРОДУКТ НА ВСЕКИ ГРАЖДАНИН, ОТ БЕБЕТО ДО ВЪЗРАСТНИЯ ГРАЖДАНИН, КОИТО В ТОЗИ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ ПРИЕМАТ ПО ЕДНА ШЕПА ХРАНА НА ДЕН.

КАК СИ МИСЛИТЕ, ДАЛИ МОЖЕТЕ ДА ИЗЯДЕТЕ ДНЕС 400 ГРАМА БОБ, УТРЕ 500 ГРАМА ЛЕЩА, ВДРУГИ ДЕН - 400 ГРАМА ПШЕНИЦА ИЛИ ОВЕС?

САМО ЗА ИНФОРМАЦИЯ - 400 ГРАМА ПШЕНИЦА ЩЕ ВИ ДАДАТ ДНЕВНАТА ДАЖБА ОТ КАЛОРИИ, А ТОВА СА 1600!!!

Можете да направите и другата проста сметка. 2 милиарда, разделени на 7 милиона българи, прави по 286 лева на година. Разделени на 364 дни прави по 78 стотинки на ден. Това се равнява на 1 хляб, на 1 кило картофи, на кило и половина зеле и т.н. И тук говорим за сам човек. Ако става дума за семейство от 4 души, това са 4 хляба, 4 кила картофи, 6 кила зеле...Представяте ли си кое е това семейство, което ще изяде днес 4 хляба или 4 кила картофи!!! Това ще да са някакви лами, а не хора.







ЯСНО Е, ЧЕ НЯМА ДА ЯДЕТЕ САМО ТЕЗИ ОСНОВНИ ХРАНИ. ПРИМЕРЪТ ОБАЧЕ Е ПОКАЗАТЕЛЕН, КАК ДЪРЖАВАТА ХВЪРЛЯ МИЛИАРДИ, РАЗДАВАЙКИ НАШИТЕ ПАРИ НА ФЕРМЕРИТЕ БЕЗ НИКАКВИ РАЗЧЕТИ, ПО КАКЪВ НАЧИН ТЕЗИ СУБСИДИИ БИ ТРЯБВАЛО ДА СЕ ОТРАЗЯТ НА ЦЕНИТЕ НА ХРАНИТЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ. КАК ЛИ? НИКАК, ЗАЩОТО БЪЛГАРИЯ ПРОИЗВЕЖДА САМО 8% ОТ ЗЕЛЕНЧУЦИТЕ И ТАМ СУБСИДИИТЕ СА МИНИМАЛНИ. ЯДЕМ ДОМАТИ ОТ ПО 4-5 ЛЕВА И КРАСТАВИЦИ ОТ 4 ЛЕВА. ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО. А СУБСИДИИТЕ ОТИВАТ ПРИ "ЗЪРНАРИТЕ". НО ЗАЩО ТОГАВА ДА ИМ ДАВАМЕ МИЛИАРДИ? НЕ МОЖЕ ЛИ С ТЕЗИ ПАРИ ДА КУПИМ ЗЪРНО ОТ МЕЖДУНАРОДНИЯ ПАЗАР И ДА ГО РАЗДАДЕМ НА НАСЕЛЕНИЕТО БЕЗПЛАТНО? ЩЕ КУПИМ ТОЛКОВА ЗЪРНО, КОЕТО БЪЛГАРИНЪТ НЯМА ДА МОЖЕ ДА ИЗЯДЕ ПРЕЗ ГОДИНАТА.

Ето ви я и другата сметка. Ако 90% от субсидията отива при "зърнарите", то тогава нека да видим какво можем да си купим от световните борси, с онези 1,8 милиарда лева, които отиват конкретно за този сектор в селското стопанство в БГ. Към ден днешен, един тон пшеница струва около 600 лева. Ако разделим 1,8 милиарда лева на 600, получаваме 3 милиона тона или 3 милиарда килограма. Разпределени на 7 милиона българи, това са по 428 кг. пшеница ГОДИШНО НА ВСЕКИ ЕДИН БЪЛГАРИН. ХОРА, ЗА ВСИЧКИ Е ЯСНО, ЧЕ НИЕ ТОВА КОЛИЧЕСТВО НЯМА КАК ДА ГО ИЗЯДЕМ. НИЕ СМЕ ХОРА, А НЕ ПРАСЕТА И НЕ МОЖЕМ ДА ИЗЯДЕМ ПО 1200 ГРАМА ПШЕНИЦА СРЕДНО НА ДЕН!!! ТОВА СА 5000 КАЛОРИИ И СЕ РАВНЯВА НА 3 ДНЕВНАТА КАЛОРИЙНА ДОЗА НА ВЪЗРАСТЕН АКТИВЕН ЧОВЕК!!!  ЗА КАКЪВ ПРАЗ ТОГАВА ПОДАРЯВАМЕ ТЕЗИ ПАРИ НА "ЗЪРНАРИТЕ", СЛЕД КАТО ПРОДУКТИТЕ ОТ ЗЪРНОТО НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАЗАРИ ФОРМИРАТ ЦЕНИТЕ НА ОСНОВНИТЕ ПРОДУКТИ ОТ ТЯХ, НАПРИМЕР ХЛЯБЪТ? ЛОГИЧНО БИ БИЛО ДА ПЛАЩАМЕ ХЛЯБА ПО 20 СТОТИНКИ, А НЕ ПО ЛЕВЧЕ, ЗА ДА ИМА НЯКАКЪВ СМИСЪЛ ОТ СУБСИДИЯТА. НО ВЪПРЕКИ СУБСИДИЯТА, ЦЕНАТА НА ХЛЯБА СЕ ОПРЕДЕЛЯ ОТ МЕЖДУНАРОДНИТЕ ЦЕНИ И НЕ СЕ ВЛИЯЕ ОТ СУБСИДИЯТА. ВСИЧКО СЕ ОПОРОЧАВА. РАЗБИРАТЕ ЛИ? НИКОЙ НЕ КОМЕНТИРА КАКЪВ Е ИКОНОМИЧЕСКИЯ СМИСЪЛ НА ТОВА СУБСИДИРАНЕ. ШВЕЙЦАРСКИЯТ ШОКОЛАД Е ЕВТИН, ЗАРАДИ СУБСИДИРАНОТО ОТ ДЪРЖАВАТА КРАВЕ МЛЯКО. АКО ГО НЯМА ТОВА СУБСИДИРАНЕ, ЦЕНАТА НА ШОКОЛАДА ЩЕ СКОЧИ НАГОРЕ. СЪЩАТА БИ СЛЕДВАЛО ДА Е ЛОГИКАТА И ПРИ НАС. АКО ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЗЪРНО Е СУБСИДИРАНО, БИ ТРЯБВАЛО ЦЕНАТА НА ХЛЯБА ДА Е ЗНАЧИТЕЛНО ПО-НИСКА. АКО ОБАЧЕ ТАЗИ ЦЕНА ЗАВИСИ ОТ БОРСОВАТА ЦЕНА НА ЗЪРНОТО ПО СВЕТА, ЗНАЧИ НЯМА НИКАКВА ИКОНОМИЧЕСКА ЛОГИКА ДА ХВЪРЛЯШ МИЛИАРДИ, САМО И САМО ДА БРЪМЧАТ ЕДНИ ТРАКТОРИ ПО НАШИТЕ ПОЛЯ И НЯКОИ ФЕРМЕРИ ДА СИ КУПУВАТ БЕНТЛИТА И МЕРЦЕДЕСИ С НАШИТЕ ПАРИ.

ДАВАМЕ СУБСИДИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ХЛЕБНА ПШЕНИЦА, А НЯКОИ ОТ БЪЛГАРИТЕ НЕ ЯДАТ ХЛЯБ. ЗНАЧИ ДЪРЖАВАТА КРАДЕ ОТ ТЯХ. ДАВАМЕ СУБСИДИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МЕСО, А НЯКОИ НЕ ЯДАТ МЕСО. ЗНАЧИ ДЪРЖАВАТА КРАДЕ И ОТ ТЯХ. НАКРАЯ ЩЕ СЕ УСТАНОВИ, ЧЕ НИКОЙ НЕ СИ ЗНАЕ СМЕТКАТА, ЗАЩОТО ДЪРЖАВАТА КРАДЕ ОТ ВСИЧКИ И НАКРАЯ НИКОЙ НЕ Е ДОВОЛЕН.


ЗАТОВА ОТНОВО И ОТНОВО ПОСТАВЯМ ВЪПРОСА - КОГА НАЙ-ПОСЛЕ УПРАВЛЯВАЩИТЕ И НАСЕЛЕНИЕТО, ЗАЕДНО ЩЕ РАЗБЕРАТ, ЧЕ СУБСИДИРАНОТО ПРОИЗВОДСТВО Е КРАЖБА, УМНО ИЗМИСЛЕНА И ОСЪЩЕСТВЕНА, НА ОБЩЕСТВЕНИ РЕСУРСИ, ЗАВОАЛИРАНА ЗАД БЛАГОВИДНИЯ СТРЕМЕЖ ДА СЕ ПОМОГНЕ НА ИНАЧЕ ТРУДНАТА ПРОФЕСИЯ НА ЗЕМЕДЕЛСКИЯ ПРОИЗВОДИТЕЛ.

КАКВО ЩЕ СТАНЕ, АКО СПРЕМ СУБСИДИИТЕ ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕТО? ЩЕ СТАНЕ ТОВА, КОЕТО ВЕЧЕ СТАНА В НОВА ЗЕЛАНДИЯ - ЗЕМЕДЕЛИЕТО ЩЕ СТАНЕ ПО-ПРОИЗВОДИТЕЛНО И ЕФЕКТИВНО, А МИЛИАРДИТЕ МОГАТ ДА ОТИДАТ ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО НА ТРАНСПОРТНАТА И СОЦИАЛНАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА ОБЩЕСТВОТО.



Гласувай:
3



1. emelika - Напълно съм съгласна! Управници, хвърлете поглед към Нова Зеландия!
28.11.2018 10:10
Решението да се премахнат субсидиите е „простичкия“ факт, че не се харесват на обществото. И на българското общество не се харесва от данъците да се дават пари за субсидии и да се плащат по-високи цени за готовите продукти, а субсидираните лица да строят палати и всеки член от семейството да кара скъпа кола, дори и в наречените не особено плодородни земи. Но на кой му пука?! Твърде много са несправедливостите при субсидирането свързани с негодувание от нечестно разпределение и бюрократична корупция. Представителите на последната са не по-малко загрижени от селските стопани за запазване на съществуващото положение. Завърта се порочния кръг от толерираното свръхпроизводството, следващо намаляване на изкупните цени, а това кара фермерите да искат още субсидии.
Добрите практики трябва да се следват. След премахването на субсидиите в Нова Зеландия земеделието става най-бързо развиващият се отрасъл на икономиката, селските райони не се обезлюдяват, по-голямата част от храната, консумирана на острова е собствено производство.
Разчитането на някого и нещо прави човека инертен. Разчитането на субсидии е фалшив стимул. Истинската градивност е в личното търсене, израстване и устояване. Разчитайки на себе си се стига до изкуството да правиш бизнес в конкурентна глобална среда. И това е отговорът на парадокса: Субсидии няма – земеделието цъфти. Всъщност, няма парадокс. Не случайно близо четвърт от британските фермери са готови да работят в Нова Зеландия.
цитирай
2. kolevdobri - Министърът на земеделието там е фермер!
28.11.2018 11:21
emelika написа:
Решението да се премахнат субсидиите е „простичкия“ факт, че не се харесват на обществото. И на българското общество не се харесва от данъците да се дават пари да субсидии и да се плащат по по-високи цени за готовите продукти, а субсидираните лица да строят палати и всеки член от семейството да кара скъпа кола, дори и в наречените не особено плодородни земи. Но на кой му пука?! Твърде много са несправедливостите при субсидирането свързани с негодувание от нечестно разпределение и бюрократична корупция. Представителите на последната са не по-малко загрижени от селските стопани за запазване на съществуващото положение. Завърта се порочния кръг от толерираното свръхпроизводството, следващо намаляване на изкупните цени, а това кара фермерите да искат още субсидии.
Добрите практики трябва да се следват. След премахването на субсидиите в Нова Зеландия земеделието става най-бързо развиващият се отрасъл на икономиката, селските райони не се обезлюдяват, по-голямата част от храната, консумирана на острова е собствено производство.
Разчитането на някого и нещо прави човека инертен. Разчитането на субсидии е фалшив стимул. Истинската градивност е в личното търсене, израстване и устояване. Разчитайки на себе си се стига до изкуството да правиш бизнес в конкурентна глобална среда. И това е отговорът на парадокса: Субсидии няма – земеделието цъфти. Всъщност, няма парадокс. Не случайно близо четвърт от британските фермери са готови да работят в Нова Зеландия.

Представяте ли си, в бюрократична България, да изберат за министър, обикновен фермер!!! Порожанов и фермер! Та същият министър е споделил пред обществеността, че докато е бил фермер и получавал субсидии за отглеждане на овце, му е било все тая какви овце отглежда - може да са ялови или шугави, няма значение - субсидията идва навреме, за да подкрепи всяко неефективно производство. Благодаря за коментара.
цитирай
3. kolevdobri - И още: 38 стотинки отстъпка от акциза върху дизела, получават фермерите
29.11.2018 17:06
https://www.bgfermer/Article/7176432

Хоп и още едни 73 милиона лева предимство.

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3215957
Постинги: 6920
Коментари: 4320
Гласове: 2406
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930