Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.03 09:43 - В болниците трябва да има медицински и в същото време, финансов директор.
Автор: kolevdobri Категория: Политика   
Прочетен: 33 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 23.03 12:08


Това предложение

Медицинският директор трябва да отговаря за професионалното предлагане на медицинските услуги и дейности, а финансовият да се занимава с управлението на финансовите средства на болницата и да носи отговорност, не само за законосъобразността на разходите, НО И ЗА ТЯХНАТА ЕФЕКТИВНОСТ.


Една болница може да купи една машина за 1 милион евро. Разходът може да е законосъобразен, но да не е ефективен. До търга могат напълно съзнателно да не бъдат допуснати фирми, които могат да предложат по-евтина оферта, просто защото директорът се е договорил с точно определен доставчик, зад гърба на всички останали и разчита да получи комисионна от съответната сделка. Ако неговата дейност се оценя от гледна точка и на ефективността, дори и балансите да са много добри, това няма да е достатъчно, за да се приеме, че финансовият директор си е свършил добре работата. Финансовият директор ще бъде отговорен и да следи за това, възнагражденията в болниците, които работят с обществен ресурс, да не надвишават възнаграждението, което получават заместник министрите на здравеопазването. Трябва да се преустанови практиката, директор на болницата да получава десетки пъти по-висока заплата от самия министър. Това е показател за съществени злоупотреби в държавата и показва, че или заплатата на директора е твърде висока или че заплатата на министъра е твърде малка, но при всички случаи показва наличието на съществена корупционна практика в здравеопазването.

Финансовите директори трябва да имат завършено висше икономическо образование и да имат поне 20 години стаж по специалността, от които 10 години на ръководна позиция във финансовата област. Трябва да имат и допълнително образование в областта на медицинския одит и организацията на здравната помощ.

Всеки един разход на болниците, които получават средства от обществените фондове - бюджет, здравна каса и т.н., трябва да имат публичност и да бъдат обнародвани в съответния сайт на всяко здравно заведение, с препратка към Министерството на здравеопазването, за сравнение на данните.

Финансовият директор ще носи отговорност и за случаите на надписване на здравни дейности и ощетяване на обществени институции и пациенти.

Трябва да се престане с практиката, болницата да се ръководи само и единствено от лекар. Ролята на лекарите е да организират медицинските дейности и да лекуват хората, а не да се занимават с финанси и далавери.


Разбира се, това предложение не отменя и друго предложение, за създаването на обществен съвет към всяка една болница, който да играе ролята на обществен коректор на евентуалното предразположение към разхищение на обществени средства.


Както виждате, всяко едно финансиране от страна на обществени институции на каквато и да е сфера на икономическия живот, изисква още и още контролни механизми. Просто няма край. Злоупотребите са толкова явни и открити, а след това откриването им не води до почти никакви последици за тези, които злоупотребяват с тези средства.


Отдавна се чуват гласове, за формирането на друг модел на здравеопазване, който да повиши съществено степента на отговорност от страна на пациента, както по отношение на спазването на препоръките на здравните лица, които да доведат до минимални последващи интервенции, така и от финансова гледна точка, защото кой каквото ще да ми разправя, ако всеки сам плаща от джоба си някакво лечение, той ще бъде много внимателен и отговорен за своето здраве - физическо и финансово. 



Сегашният модел на здравеопазване е по-скоро здравепогазване и финансово ограбване на данъкоплатците. Вижте как зъболекарите направиха сами реформата, за която толкова много се говори и очакваме някой на държавно ниво да направи. Ако имаш лоша генетика, лошо ти се пише на зъбите. Но заедно с това, ако неглижираш хигиената и профилактиката, устата ти ще излезе златна, че и по-скъпа, а може и без зъби да останеш. Ако някой го заболи зъб, отива на зъболекар и обикновено си плаща. Никой не следва да занимава обществото с факта, че го боли зъб. Решенията и последствията са за сметка на отделната личност.



Честно и справедливо е, всеки сам да се грижи за собствените си зъби, не е ли така? Честно и справедливо ще бъде всеки сам да носи отговорност и за здравето си. Не може да се надрусаш с наркотици и след това да разчиташ, докторите да те спасяват. Познавам не един или два случая на безпаметно пиянство в продължение на години и след това престои на тези хора в здравни заведения за лечение. Къде е сметката питам? Защо обществото трябва да заплаща "лечението" на тези хора? Те трябва да бъдат принудително затворени в пространства, в които да нямат достъп до алкохол. На тези хора трябва да се отнеме свободата, да правят глупости. Всъщност, свободата е да вършиш нещо полезно за себе си и за обществото. Всъщност на тези хора няма да бъде отнета свободата, а ще им бъде отнета възможността да се самоубиват за своя сметка и после за сметка на обществото. Поне ако искат да се самоубиват, нека те самите да си плащат собствената сметка. 



Това обаче е идеология, която няма нищо общо със социалистическата.


При това положение, КАКВО ЩЕ ПРАВЯТ СОЦИАЛИСТИТЕ - ХИЛЯДИТЕ ДОКТОРИ, КОИТО НЕЧЕСТНО ТОЧАТ ОТ ОБЩИТЕ ПАРИ И МИЛИОНИТЕ ОБИКНОВЕНИ СОЦИАЛИСТИ, НА КОИТО СА ИМ ВТЪЛПИЛИ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ ТРЯБВА ДА ПЛАЩА ТЕХНИТЕ СМЕТКИ.



Гласувай:
1



1. kolevdobri - В тази страна...
23.03 12:24
...мъжете са болни, жените са недоклатени, а като цяло, пациентите са недолекувани.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3944122
Постинги: 7719
Коментари: 4966
Гласове: 2511
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930