Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.03.2014 18:12 - Украйна - между чукът и наковалната.
Автор: kolevdobri Категория: Политика   
Прочетен: 248 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 25.03.2014 21:43


През последните месеци много се изписа за Украйна.

Ако се върнем в историята, първото хилядолетие след Христо е хилядолетия на умирането на една част от Римската империя и отстояването на другата й част. Всички останали граници са били толкова променливи, че те на практика не са съществували. И затова различни племена са се предвижвали из пределите на Европа с цел плячкосване на местните жители. Типичен пример в това отношение са хунските нашествия, от степите на днешно Русия до Рейн и след това до Цариград.

В края на първото хилядолетие и началото на второто хилядолетия, викингите тероризират Европа от Англия до Солун и Цариград. Едно от техните племена узурпира властта в Киев и дава основата на процъфтяването на една от най-големите държави по това време на континента - Киевска рус.
Но всичко е толкова краткотрайно във времето. През следващите столетия тази територия на Европа е място за среща на интересите на няколко велики държави. Това Черноморието е първо Византийско езеро. След това татаро-монголските нашествия от Изток спират точно по тези земи, сблъсквайки се последователно с многобройни руски княжества и след това с Полско-литовската държава. След това тези територии стават гранични територии за Османската империя и на Руската империя. Шведите, като едни горди наследници на викингите не стоят безучастни към тези земи и едва след битката при Полтава, където шведи и казаци са разгромени от руснаците, на практика излизат извън "играта". След това в битката за тези територии се включва и  Австро-унгарската империя.
Да направиш държава на тези територии е изключително трудно задание. За да направиш държава се изисква сравнително еднороден народ, който се идентифицира с единни цели, език, задачи и т.н. В съвременна Украйна всичко е толкова объркано. На изток е рускоезично население, както и в Крим. Там татарите отдавна не израят съществена роля, заради изостаналостта си. Във варварските времена, когато лъкът и стрелата са решавали накъде ще се развива историята, те са били фактор и дори са опожарявали Москва, но сега са "извън класирането" и са се примирили с факта, че никога не са имали суверенна държава, въпреки, че са притежавали голяма военна мощ.
От централна Украйна, колкото по на запад се отиде, толкова повече прополските настроения стават по-силни. Колкото по на запад се отиде, толкова повече католицизмът взема превес над източното православие. На север е най-трудно да се определи кой кой е и дори Лукашенко не си позволява да твърди, че в северна Украйна живеят беларуси, а твърди, че там живеят "наши братя".  И го прави, защото и той знае, че беларусите са руско говорящи поляци и литовци, намерили себе си в това, да използват най-ефективно /за разлика от всички други народи, които ги заобикалят/ съветската форма на стопанисване и управление на стопанството. Народът на Украйна е разединен не само от гледна точка на чувството за национална принадлежност, но и от гледна точка на религиозните си предпочитания. Киев е мястото, където всичко това се събира в един уникален многообразен микс. И ако не беше Киевско печорската ларва, вероятно отдавна всички щеше да бъде католизицирано от полското духовенство. От териториална гледна точка много ми прилича на Македония. Държава, възникнала на спорна територия между две държави. Показателна в този случай е историята на казаците. Първоначално те са били с Жечпосполита - държава комбина между Полша и Литва /Както между Австрия и Унгария/. Когато обаче поляците отказват на казашките атамани правата на шляхтата, те се вдигат на бунт и причиняват много щети на държавата. След поражението на въстанието, казашките предводители се ориентират към Русия. Но и там не ги чака нищо добро. След това стават съюзници на шведския крал, но претърпяват грандиозно поражение при Полтава от руснаците и на практика тяхната форма на държавно-племенно образувание /сеч/ престава да съществува. След като руснаците вземат превес над поляците в тези части на Европа, а и след успехите им във войните с Турция, казаците са станали на практика служители на Руската империя, като са охранявали граничните руски области. Тяхното значение за империята намалява, след упадъка на Златната орда на татарите, което открива за руснаците просторите на Сибир и Далечния Изток.
От политическа гледна точка, всичко това е толкова объркано в Украйна. Съгласно последните избори, източните провинции и Крим осигуриха победата на Янукович. За да се опази от своите врагове, той назначава повечето от служителите във вътрешни войски да са от руско-говорящото население. Докато в армията е смесица. Как тази армия да се противопостави срещу едно руско нахлуване в Украйна? Няма как да стане. Още повече, че Украйна доброволно се отказа от ядреното си оръжие и това я постави в позиция "партер" - термин от борбата, при който единият борец е накаран от съдията да коленичи пред другия..
Изкуствените премествания на големи маси хора по времето на Сталин обезкръвиха татарското население в Крим и го замениха с руско, предвид стратегическите интереси на руснаците още от времето на Петър Първи, да гледат на Крим като на точка, от която се контролира Черно море. Но подигравката с тази територия е тогава, когато Хрусчов предоставя с решение на Политбюро на КПСС Донбас и Крим на Украйна, като реверанс затова, че към 1956 г., украйнските горяни - бандеровци, са вече победени и няма друга заплаха за съветската власт в тази част на СССР. А истината е, че все пак Хрушчов е имал сантимент към Украйна. Бил е първи секратар на партията там и по негово време /1938/ , столицата на Украйна е преместена от Харков в Киев, с цел по-стратегическото разположение на града в средата на страната. Той е роден на границата между Русия и Украйна, но се е определял като руснак. Имал е излишък от емоции, когато е дал Крим и Донбас на Украйна.
Как сега Украйна да си "върне" Крим. Там живеят предимно руснаци и татари, а какво е това украинец, дори и самите украинци не знаят. Как да стане, като в армията на Украйна служат и много руснаци. Дали тези бойни единици ще се изправят срещу редовната руска армия в Крим и доброволните отряди на местните руснаци. Как ще стане, ако в тези украински части има руснаци от Крим? Нали разбирате колко е трудно украинската армия да застане срещу руската?

И в тази сложна геополитическа ситуация западният свят е като изгубен. Преди 15 години те взеха страната на преобладаващото местно население в Косово. Сега отказват такава подкрепа на местното население на Крим. Това обърква и гражданите на западните страни, особено ако същите имат повече информация затова, какво става в тази част от света. Не стига друго, ами започна и дрънкане на оръжия. В Балтика се извършват грандиозни маневри на НАТО. Един ракетоносец от флота на САЩ е преминал Босфора и се е насочил към Крим. Путин не остава назад. Маневрите на руската армия са още по-грандиозни от тези на НАТО. На практика от Урал до Крим - цялата армия провежда най-мащабните учения от времето на Студената война насам. Разбираемо е защо руснаците са толкова настръхнали. Всичко това се случва на техните граници, а не на границите на САЩ. Наистина е трудно да се отсъди кой и крив и кой е прав, но обективно погледнато, границата на която могат да бъдат инсталирани и се инсталират ракетни установки все повече се приближава към Москва. През последните 200 години, основно предимство на руснаците в трите най-големи войни, в които са участвали са големите разстояния и природните фактори, които ги защитават. Няма как да стоят безучастни, като гледат, че един от тези фактори - разстоянията - стават все по-неважни за тях.

За всички е ясно, че независимо дали става дума за САЩ или Русия, главна движеща сила са интересите. Нека не се заблуждаваме например, че САЩ се борят за демокрация по света и затова изпращат войски било в Ирак, Либия или Афганистан. Ако се бореха за демокрация, би трябвало първо да изпратят войски в Саудитска Арабия и след това на други места по света. Тази лицемерна политика на САЩ дава повече възможности на такива държави като Русия и Китай /където защитата на човешките права е под въпрос/ да се възползват от ситуацията в своя полза.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3250768
Постинги: 6941
Коментари: 4327
Гласове: 2406
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930