Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Моят блог в Blog.bg
Автор: kolevdobri Категория: Политика
Прочетен: 3240274 Постинги: 6939 Коментари: 4327
Постинги в блога от 23.10.2017 г.
 Ей, джурналята, кажете малко повече информация по въпроса. Идете там и питайте, тези, които протестират, какви са - катаджии, от гранична полиция, пожарникари, чантаджии или какви? 

Отново и отново - изминавам 20 километра в столицата. Километрични задръствания, навсякъде фрашкано с коли. Не виждам никаква полиция.


Отивам до кварталния магазин, на 300 метра от местоработата. След това се разхождам из целия квартал. Кьорав полицай не можеш да видиш.


Къде са тези полицаи, кажете ми? Само аз ли не ги виждам? Да не съм кьорав нещо? Като изключим катаджиите, други полицаи не мога да видя. Та искам да знам, какви са тези полицаи, които протестират и освен за пари за нещо друго протестират. Искали да се промени законът за МВР. Дали ще искат да се престане с връзкарството в МВР и политическите назначения, че май затова работата не върви. Ама то така се работи в централизирана структура - козируваш не на закона, а на началството. На кой му пука за закона. Ако квартал Борово, със своите 22 хиляди жители има един полицай, къде са останалите полицаи? Ако Лозенец има двама квартални, къде са останалите полицаи? Ако Бояна има само един полицай, къде са останалите полицаи? В канцелариите, разбира се. Те там служат. Пият кафета, пушат цигари и чакат да им свърши работното време. И ако може през това време да помислят за личния си интерес - ето това върши служителят на МВР, защото ако не правеше това, в тази страна за една седмица ще заловят или поне ще контролират бандитите. Искат заплати - А ДАЛИ СА СИ ГИ ЗАРАБОТИЛИ? КУПУВАЛИ СИ ХАРТИЯ И ОБУВКИ САМИ. АЗ СЪЩО СИ КУПУВАМ ХАРТИЯ И ОБУВКИ, НО НЕ ПРАВЯ ПРОБЛЕМ ОТ ТОЗИ ФАКТ. И ТЕЗИ ЗАПЛАТИ, КОИТО ПОЛУЧАВАТЕ СА ВИ МНОГО, ЗА "РАБОТАТА", КОЯТО ВЪРШИТЕ. ПО-ДОБРЕ Е БЕЗ ВАС, ОТКОЛКОТО С ВАС, ЗАЩОТО БАНДИТИТЕ С УНИФОРМА МОЖЕ И ДА СА ПОВЕЧЕ ОТ ТЕЗИ БЕЗ УНИФОРМА.
Категория: Политика
Прочетен: 149 Коментари: 0 Гласове: 1
 Колко висше е образованието, което го водим, че е висше? Много пъти съм си задавал въпроса, като е толкова висше това образование, на кого му трябва. Завършваш висше образование и с малки изключение не получаваш и 500 евро заплата. Завършваш курс за професионален шофьор и ето ти от 1500 до 2000 евро заплата. Значи, ИЛИ ВИСШИСТИТЕ ВЗЕМАТ МАЛКО ИЛИ ТИРАДЖИИТЕ ВЗЕМАТ МНОГО. Или нямаме нужда от толкова много висшисти, което изглежда е истината.


Мислили ли сте, какви са вашите очаквания от един младеж, завършил висше образование. Като е завършил висше образование, защо му трябва поне 10 години яко бачкане в някоя или няколко фирми, за да "вдене" за какво става на въпрос? Защо още от назначаването на един висшист, който няма трудов опит, всичко започва както се казва, отначало. Да не ви казвам, че училището в България учи на какви ли не глупости младите хора, но не ги учи на най-важните неща в живота - как да се оправят с него. Не ги учи как да общуват с хората и писмено и устно. Не ги учи и на много други неща, които мястото не е тук, да ги споменавам.

Всички знаем, че държавната централизана машина превърна образованието в бизнес, но неуправляван държавен бизнес. И този бизнес, също като бизнесът със здравеопазването например, също крета и не върви както трябва. Дори и законът за висшето образование, което дава много права на университетите, не можа да свърши работата, както се казва. Ректорите се превърнаха в местни феодали, които усвояват парите на тъпите данъкоплатци, които са допуснали тъпата държава да им ги вземе и да ги раздаде така безотговорно на същите тези ректори, под формата на делегирани бюджети и измамни държавни поръчки за обучение.


Да влезеш в университет и да го завършиш у нас, не е проблем. Даже има и незаети места, което означава, че университетите не могат да изпълнят държавната поръчка за прием на студенти. Има около 45 хиляди места, които държавата планира всяка година, като в последната година университетите не могат да изпълнят и тази поръчка. Просто защото няма мераклии за учене. Че защо да има? Какво се научава там, което не може да се научи на улицата или в някоя фирма. Ако човек попадне на някоя читава фирма, ще научи много повече от това, което би научил в един университет. Поне такова е нивото на университетите. Там престарели преподаватели ще ви пълнят главите с неща, които са ги дъвкали десетилетия, опитвайки се да се адаптират към промените, променяйки терминологията на изразяване. Това особено много се отнася за техниката и технологиите, които много бързо се променят. Чувам отзиви от студенти, които с досада трябва да изтърпят глупостите на някой преподавател, защото все пак са обещали на родителите си, че ще си "изкарат" диплома за висше образование. А всъщност този преподавател знае по-малко от тях, особено, ако се отнася до компютърните познания. Има младежи, които живеят вече във второто десетилетие на 21-ви век, а техните преподаватели са застинали някъде 30 години назад във времето.

Обаче трябва да се изхарчат едни пари, за сметка на данъкоплатците и след това статистиката да покаже, че може да сме бедни, но сме на едно от първите места в Европа по висшисти на 100 хиляди души население. Голям праз.

Да се върнем на заплащането на тираджията. Колкото и усилия да полагате, вероятността през този живот да получите заплата колкото един тираджия, само защото имате висше образование, е минимална. Вие си правете изводите. Или ставайте тираджия или приемайте политиката, че "кетапът", получен от някой български измислен университет, трябва да бъде надграден от самите вас, с много четене и практически опит и желание за развитие.


Когато съм на тази тема, отново и отново в съзнанието ми е онзи разговор с един босненец, емигрант в САЩ от 1990г., с когото се запознах в метрото на Ню-Йорк. Постоянно го давам за пример този случай. Та той каза, колко много пари изкарвал, като оправял различни проблеми, свързани с водопроводите на брокери, банкери и други видни фигури в града. Наистина, трябва да имате развинтена фантазия, за да разберете за какви пари става дума. Тук такива пари изкарват директорите на банките. Обаче човекът беше малко тъжен, че не е учил и не е "вървял нагоре", както самият той се изрази, защото тези хора, на които той поправял крановете на чешмите, получавали десетки и стотици пъти повече от него.

Ето това е капитализъм и там си заслужава да учиш. Не като нашия капитализъм. Само си помислете, колко таксиметрови шофьори в Америка има, които са завършили бакалавър и след това магистър? Това го има само в измислената ни България, с измислената ни политическа класа, с измисленото ни образование, здравеопазване и т.н. и с ИЗМИСЛЕНИЯТ НИ НАРОД, С НЕГОВАТА ВОЛСКА ТЪРПИМОСТ И НЕХАЙСТВО, КОГАТО ГО ГРАБЯТ И ПРЕКАРВАТ.
Категория: Политика
Прочетен: 183 Коментари: 0 Гласове: 1
 
Въпросът винаги е бил: "Кой ще кара влака?"


Какво се случва в Европа? Случват се естествени неща. Богатите не искат да плащат сметката на бедните. Бедните пък от своя страна са се изтарикатили и вегетират за сметка на богатите. Няма нищо неестествено в социалистическата флазеология, за "равномерно икономическо развитие на отделните региони". Такова чудо никога не е имало в историята и никога няма да има. Нищо равномерно не може да има, освен "равномерната" английска ливада. Но ако можеш да подстрижеш една ливада като англичаните, то как да подстрижеш една икономика? Не става. Винаги ще има бедни и богати хора и бедни и богати региони.


Вижте няколко примера от миналото. Видин е бил много важен град в определен етап от нашето развитие. Същото се отнася и за Свищов. Например, през 19-ти век, Свищов е много по-богат и голям от София. Сегашната столица по това време е бил малък град, дори и по онези разбирания. Тогава големи градове да били Шумен, Русе, Свищов, Стара Загора...

Какво е разбирането на социалистите за "равномерното икономическо развитие"? НА СОЦИАЛИСТИТЕ ИЗОБЩО НЕ ИМ ПУКА ЗА ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ. На тях обаче им пука кой взема решенията и кой харчи общите пари. Нито една социалистическа измислица не е прокопсала, като се започне от младежката република "Странджа-Сакар", като се премине през социалистическите глупости на СИВ и се стигне до сегашните социалистически послания на бюрократите от Брюксел. Каквото и да се случва в краткосрочен план, Сицилия няма да заприлича на Ломбардия, нито Северозападна България ще заприлича скоро на Югозападна. Политическите решения могат да създадат град от нищото. Така е създаден Константинопол, стъпвайки върху основите на Византион. Така е създадена и днешна София, стъпвайки върху основите на онова малко градче, което почти никой не споменава до Освобождението. По онова време се е говорило за градове като Пловдив, Стара Загора, Копривщица, Шумен, Русе, Свищов, Варна...Кой ти е знаел нещо за София. Но избирането на София за столица, превръща града в това, което е сега - мегалополис, според българските разбирания. Ако преди около 130 години бяха избрали Търново за столица, сега градът със сигурност щеше да е над 1 милион жители. Същото щеше да се случи и с всеки друг град, че и дори и село да бяха избрали. Това е политическо решение, а знае се, че където са политиците, там са и парите. Поне в държавите с крехка демокрация, като нашата.


Икономическото развитие обаче "играе" по други правила. Например, Вашингтон е столица на САЩ от 200 години, но големите градове са Ню-Йорк, Лос Анжелис, Чикаго. Например в щата Вашингтон, който е в противоположната страна на столицата, в северозапада на САЩ, както и в Калифорния, богатите са повече, отколкото във Вашингтон. Колкото и да е зависим бизнеса от политиците, явно е, че в САЩ икономиката е по-свободна от тях, отколкото е в други държави.

Общностното развитие е важно нещо, няма спор, но то трябва да се подчинява на природни закони, а не на политически решения. Сегашната политическа и икономическа картина много прилича на така познатата ни социалистическа картина - който управлява политиката, управлява и бизнеса. Бизнесът зависи дотолкова от политиците, че се приема едва ли не като неразривно свързан. Това го виждаме и на национално ниво и на европейско. Какво стана като направихме толкова много стадиони в селата? Направихме ли ги по-привлекателни от градовете за живеене? Колко хора напуснаха градовете и отидоха на село, заради стадионите, построени с общностни, европейски пари?

Регионалното развитие трябва да следва фактите. Разбира се, зорлем и Исперих може да бъде направен да процъфтява икономически и да стане най-развитият регион на България, ако се изсипят държавни пари там, но какво ще кажат тогава данъкоплатците?

Хората в Европа вече си задават тези въпроси. Днес са се разбунтували каталунците. Каква ирония! По време на Франко, каталунците са били ляво ориентирани и Франко яко ги е сгазил. Сега е обратното - центърът на страната - Мадрид е ляво ориентиран, а Каталуния обратно. Централизмът като понятие е преди всичко тоталитарно понятие, независимо дали става дума за държавата на Карл, Симеон Велики или тези на Хитлер и Сталин. Колкото повече територия, колкото повече хора, колкото повече данъкоплатци, толкова повече власт и пари. Вижте държавите, които се водят класически колонизатори - техните централи не искат никакви отцепнически движения. Франция съсипа не една страна по света, преди да се съгласи да признае тяхната независимост. Същото се отнася и за Британия и Испания. Испания например върви към Кастилия. Това е видно. Въпреки всички междинни етапи, които включват някаква автономия. Европа се федерализира, независимо какво мислят социалистическите кратуни в Брюксел, Мадрид, Лондон или Париж. Моделът на Швейцарската конфедерация е модел, който ще се разпространи в Европа още през това столетие и в следващото.

Силни кантони, които са избрали централна власт, която да координира общите им цели и приоритети, а не силна централна власт, която да координира кантоните. Нали разбирате, колко огромна е разликата.

Когато кантоните избират централната власт, ще има само 7 министри и малка администрация. Когато централната власт координира работата на кантоните, ще имаме 17 министри. Разликата между една федерализирана държава като Швейцария и една централизирана държава като всяка една друга европейска страна. Сега ми кажете, коя власт ще свърши повече работа за своя народ - тази, която има 7 министри или тази, която има 17 министри? В Швейцария има 7 министри - 4-ри жени и трима мъже. Как се справят тези хора с работата си при тази огромна икономика, която има Швейцария? На нас и 17 министри не ни стигат и пак сме зле. Факти за размисли.
Категория: Политика
Прочетен: 165 Коментари: 0 Гласове: 1
Последна промяна: 11.03.2018 13:03
Търсене

За този блог
Автор: kolevdobri
Категория: Политика
Прочетен: 3240274
Постинги: 6939
Коментари: 4327
Гласове: 2406
Архив
Календар
«  Октомври, 2017  >>
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031